Hazard a hloupost rodičů parkujících před základní školou může skončit tragicky

Parkování před přechodem
Foto: Jiří Soukup

Zastavit před základní školou metr před přechodem a nechat vystupovat děti směrem do silnice není zrovna známkou vyzrálého rodiče a rozumného řidiče. Ve středočeských Předměřicích je situace z úvodní fotografie vidět v podstatě denně.


Vozit děti autem až před školu je fajn. Ne vždy se ale jedná o zhýralost, nebo nějaké rozmazlování. Především na venkově totiž bývá někdy obtížné se do školy dostat, protože místní doprava nemusí pokrývat všechny okolní vesnice. Například jako ve středočeských Předměřicích, kam se do základní školy sjíždí děti ze všech okolních vesnic. A i do této školy vozí často děti rodiče autem. Na tom není vůbec nic špatného. Jen někdy rodiče bohužel moc nemyslí na bezpečnost svých dětí a také ostatních účastníků silničního provozu.

Skoro denně lze totiž před zmíněnou školou vidět situaci z úvodní fotografie. Řidič zastaví metr před přechodem a dítě vystupuje směrem do vozovky. V protisměru ve směru jízdy navíc stojí druhé auto, a také z něj vystupuje školák. Do toho prší, takže situace snad už nemůže být více nebezpečná. Kdyby někdo přecházel po přechodu z pravé strany titulní fotografie na tu levou, vystavil by se velkému riziku. Přes zaparkovanou Fabii by totiž přijíždějící auto pravděpodobně neviděl, stejně tak jako řidič přijíždějícího auta by měl problém například malé dítě na přechodu včas spatřit.

Ano, kolem školy je potřeba jezdit opatrně, ale to neznamená, že se před školou, resp. před přechodem, může parkovat tzv. „na punk“. Pravidla pro stání před přechodem pro chodce lze nalézt v ust. §27 zákona č. 361/2000 Sb., které říká, mimo jiné, že řidič nesmí stát na přechodu pro chodce nebo na přejezdu pro cyklisty a ve vzdálenosti kratší než 5 metrů před nimi.

Pokuty za porušení tohoto ustanovení nejsou bohužel nijak vysoké a nejčastěji se jejich výše pohybuje v rozpětí od 1.500,- Kč do 2.500 Kč. V kontextu toho, jaké neštěstí by se na přechodu před školou mohlo v podobné situaci stát, je to skutečně pakatel. Přitom by stačilo docela málo. Popojet pár metrů za přechod. Pochopitelně z pohledu směru jízdy. Dítě by těch pár kroků navíc určitě přežilo, a to i v případě, že prší, nebo padá sníh. Za vyšší bezpečnost to jistě stojí.

A ještě jedno doporučení pro rodiče řidiče. Nechte děti vystupovat z auta raději pravými dveřmi, tedy těmi u chodníku. Je to mnohem bezpečnější. A když to nejde, třeba kvůli tomu, že na pravém zadním sedadle máte dětskou sedačku, vystupte s dětmi a hlídejte, aby dítě nevyběhlo z vašeho auta rovnou pod kola nějakého jiného.

Jak se na situaci z titulní fotografie díváte vy? Napište nám do diskuze.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.