Já jsem pošťák, já můžu. Na dodržování předpisů nemám čas

Foto: Jan Smékal

Doručují denně desítky, někdy i stovky zásilek. Denně ale také páchají desítky dopravních přestupků. Hájí se tím, že nemají čas hledat třeba místo na zaparkování.


Bez nich by to asi nešlo, resp. život by bez nich asi byl poněkud složitější. Bez koho? Bez kurýrů, pošťáků a dalších lidí, kteří něco doručují. Ať už to jsou potraviny, elektronika, nábytek, žrádlo pro psa, nebo třeba běžné dopisy a noviny. Nemají vůbec snadný život. Denně najedou desítky, často i stovky, kilometrů a rozvezou desítky zásilek. Ovšem někteří z nich napáchají denně takové množství dopravních přestupků, že by museli odevzdat řidičský průkaz snad na doživotí. Tím nejčastějším přestupkem je asi porušování zákazu stání nebo zastavení. Někdo možná bude namítat, že doručování zboží spadá do kategorie „neprodlené naložení a vyložení nákladu“, ale tohle téma si necháme na jiný článek.

Jsem opravář a také každý den spěchám za zákazníky. Někdy jich musím zvládnout i šest denně. Ale parkovat tak, jak to někdy dělají různé doručovací firmy, to bych si tedy nedovolil
Milan P.; Opravář praček a myček, Praha

Je totiž mnoho situací, kdy auto nějaké doručovací služby stojí tak, že porušuje hned několik předpisů najednou. Třeba dodávka na titulní fotografii. V tomto konkrétním případě řidič navíc ani žádnou zásilku nedoručoval. Šel si jenom do obchodu koupit nějaké potraviny. Místo toho, aby zastavil na pravé straně vozovky, najel raději do protisměru a auto zastavil částí ve vozovce a částí skoro přes tři parkovací místa, která jsou před obchodem vyhrazena pro zákazníky. Stál tam tak nešikovně, že jiný řidič, který potřeboval vycouvat z vyhrazeného místa, musel počkat, až dodávka odjede, protože přes ní nebylo vůbec vidět do jízdního pruhu.

Stání v protisměru je velmi nebezpečný přestupek a je úplně jedno, jestli je auto vidět zdaleka, případně jestli má puštěná výstražná světla. Při najíždění a vyjíždění z takového místa totiž řidič musí vjet na nějakou dobu do protisměru, což není v souladu s předpisy. Zároveň při takovém stání sedí řidič na vzdálenějším místě od středu vozovky, a například při vyjíždění z řady aut tak může snadno přehlédnout vůz, který jede ve svém směru.

Asi se dá pochopit, že řidiči přepravních společností nemají času nazbyt. Ale kdo dnes má? Každý potřebuje někde zaparkovat a dojít si do obchodu, na poštu, nebo třeba k zákazníkovi. Kdyby ale každý ignoroval předpisy a parkoval, kde ho napadne, za chvilku bychom se ve městech vůbec nehnuli a o zbytečné nehody by rozhodně nebyla nouze. Že by to v konečném důsledku znamenalo spíše zdržení než úsporu času, je každému asi jasné. Doufejme tedy, že pobídka "Přidejte se k nám do týmu", nalepená na zadních dveří dodávky, neznamená "Pojďte rozšířit řady neukázněných řidičů".

Jaký máte názor na stání aut doručovacích společností, které je v rozporu s předpisy? Napište nám do diskuze.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.