Jaký přestupek, vždyť mám puštěný blinkr a jsem vidět na stovky metrů

Foto: Jiří Soukup

Nad některými přestupky zůstává rozum stát. Někteří řidiči ale mnohdy vůbec nechápou, že by mohlo jít o přestupek, navíc nějak nebezpečný. Vždyť přeci zapnuli blinkr


Ahoj Franto, půjč mi žebřík, musím vyčistit okapy.“ „Tak se zastav, Pepo. Hodím ti ho přes plot.“ Asi tak nějak by mohla probíhat kamarádská konverzace dvou lidí, kteří jsou zvyklí si navzájem pomáhat. Pepa si od Franty půjčí žebřík a příště mu to oplatí třeba zápůjčkou motorové pily na nařezání polen. To je všechno super a obyvatelé měst často takovou kamarádskou atmosféru lidem z menších městeček a vesnic závidí. V paneláku se většinou sousedé ani neznají jménem, natož aby si půjčovali nářadí. Přátelská a uvolněná atmosféra na venkově ale může místní řidiče občas svádět k chování, které by ve městě určitě neprošlo.

Proč by tam nemohl stát? Vždyť má zapnutý blinkr a je vidět z obou stran.
Marek P.; Beroun

Například takové stání v protisměru. Ne snad, že by to ve městech byl přestupek, který není k vidění. To určitě ne. Například v jednosměrkách lze takový přestupek spatřit celkem běžně. Jenže tady mluvíme o stání v jízdním pruhu a ještě v protisměru. Mnoho řidičů vůbec netuší, že jde o přestupek. Někteří se dokonce domnívají, že když zapnou blinkr, je vše v pořádku: „Proč by tam nemohl stát? Vždyť má zapnutý blinkr a je vidět z obou stran“, reagoval dotázaný řidič Marek P. z Berouna na otázku, zda řidič z titulní fotografie páchá dopravní přestupek. Jenže stát tam skutečně nemůže. Takový přestupek tak může skončit nejen tučnou pokutou, ale bohužel také nepříjemnou situací, resp. dopravní nehodou.

Zákon o provozu na pozemních komunikacích totiž upravuje stání poměrně jednoznačně. Říká totiž, že řidič smí zastavit a stát jen vpravo ve směru jízdy, a to co nejblíže k okraji komunikace. Na jednosměrné komunikaci smí sice stát vpravo i vlevo, ale také vždy jen ve směru jízdy. Pokud vozidlo stojí v opačném směru, než je směr jízdy, hrozí řidiči pokuta až 2000 Kč nebo i odtažení vozidla. Stání v protisměru tedy není možné ani při nakládání nákladu, nastupování osob nebo například parkování. A už vůbec nehraje roli, zda řidič zapnul nebo nezapnul blinkry.

Jak se díváte na stání v protisměru zobrazené na titulní fotografii? Napište nám do diskuze

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.