Stání v protisměru – kde lze a kde je zakázáno? Především v jednosměrce řidiči častou tápou

Foto: Jan Smékal

Stání v protisměru je zákonem zakázáno. V jednosměrce sice stání na obou stranách silnice povolené je, ale i tady platí určitá pravidla. Jejich neznalost může řidiče přijít až na dva tisíce korun


Podle zákona č. 361/2000 Sb. smí řidič zastavit a stát jen vpravo ve směru jízdy, a to co nejblíže k okraji komunikace. Na jednosměrné komunikaci smí sice stát vpravo i vlevo, ale také vždy jen ve směru jízdy. Pokud vozidlo stojí v opačném směru, než je směr jízdy, hrozí řidiči pokuta až 2000 Kč nebo i odtažení vozidla.

Důvod takového nařízení je prostý. Za prvé, aby řidič mohl zastavit v jednosměrce v opačném směru, musel by se dopustit přestupku jízdy v protisměru, což je velmi závažný přestupek. Druhý důvod je více praktický – vozidlo, které by stálo v jednosměrce v protisměru, bude, především v noci a za snížené viditelnosti, méně viditelné. Na přední části vozidla se totiž nenacházejí odrazová světla. A jakkoliv se to může zdát malicherné, například v noci za mlhy mimo osvětlené ulice města to může být skutečně velmi nebezpečné.

Pokuta za porušení výše uvedeného pravidla může činit až dva tisíce korun, ale v případě, že by vozidlo bránilo silničnímu provozu, může policista nařídit i nucený odtah vozu. Cena za nucený odtah vozu pak v Praze činí 1.900,- korun. Špatné parkovaní tak může řidiče přijít až na čtyři tisíce korun. Především ve velkých městech se ale se špatným parkováním mohou řidiči potkat prakticky na každé ulici. Stání na přechodech, před vjezdy do garáží nebo například na místech vyhrazených pro invalidy nebo dobíjení automobilů, je bohužel na denním pořádku.

Někdy to například majitelé obchodů, kteří nemohou zajet třeba před nakládací rampu, řeší po svém, jindy se to vyřeší pokutou, nebo odtahem. V každém případě je ale parkování velkým problémem všech větších měst a pokutami se to nevyřeší. Řešením by byly například velké parkovací domy na okrajích měst, jako jsou třeba ty ve Vídni nebo švédském Göteborgu. Parkovacích míst tisíce a levná jízdenka na městskou dopravu. To nám zatím v našich městech chybí.

Parkujete v protisměru? Napište nám do diskuze váš názor na parkování ve velkých městech.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.