Jel autem do Chorvatska a u Vídně mu hrozila pokuta 10 tisíc euro za něco, co v Česku není problém

Foto: Pixabay

Rakousko může řidiče z Česka někdy velmi nepříjemně překvapit. Přesvědčil se o tom i Jiří B. z Mladé Boleslavi, který málem dostal pokutu 10 tisíc euro za něco, co v Česku není žádný problém.


Rakousko je občas pro české řidiče tvrdý oříšek. Přitom je to země, kudy každoročně proudí desítky tisíc českých aut na zimní dovolenou do Alp, nebo naopak v létě do Itálie a především do tolik milovaného Chorvatska. Rakouští policisté jsou většinou nekompromisní a pečlivě sledují nejen technický stav vozidel, ale také dodržování rychlosti, zákazu stání nebo třeba počet reflexních vest ve vozidle. Tu a tam však přistihnou českého (nejen) řidiče při spáchání přestupku, který v jeho domovině žádným přestupkem není.

Vůbec mě to nenapadlo, a když mi policisté řekli, že mohu dostat pokutu až 10 tisíc euro, tak jsem málem omdlel. Tolik nestálo ani naše auto
Jiří B.; Mladá Boleslav

Jedním z takových přestupků může být například napevno umístěná kamera na čelním skle. V autě ji má čím dál tím více českých řidičů. Je to totiž dobrý pomocník například při případném řešení sporné dopravní nehody. Jenže zatímco v Česku nebývá s používáním kamery žádný problém, sousední Rakousko se na pořizování videozáznamu veřejného prostoru dívá úplně jinak, a řidič tak může za použití kamery dostat pokutu až 10 tisíc euro, tedy čtvrt miliónu korun.

Rakouské zákony sice mluví o „napevno umístěné kameře“, což by mohlo svádět k domněnce, že se to netýká kamery připevněné na čelní sklo pomocí přísavek, ale není tomu tak. Po zkušenosti, kterou nám zaslal řidič z Mladé Boleslavi, pan Jiří B., proto doporučujeme na toto nespoléhat. „Německy neumím, ale manželka se domluví, takže když nám řekli, že v autě nesmí být napevno umístěná kamera, odpověděla, že je na přísavce a že ji hned sundáme, protože stejně pořád ze skla padá“, popisuje Jiří situaci, kdy je u benzínové pumpy kousek od Vídně kontrolovali místní policisté.

Taková výmluva však na policisty nezabrala a stále trvali na tom, že kamera na skle nesmí být. Vysvětlili řidiči, že za porušení tohoto nařízení mu může být udělena pokuta až 10 tisíc euro. Po vysvětlující diskuzi, kdy policisté pravděpodobně vzali v potaz řidičův omyl, nikoliv úmysl, a také to, že auto stálo u stojanu čerpací stanice, tedy nebylo přistiženo s kamerou v běžném provozu, policisté nakonec žádnou pokutu Jiřímu nedali. Velmi důrazně ale trvali na tom, že kamera musí ze skla dolů.

Před jízdou do zahraničí si proto vždy raději dohledejte, jaké změny v předpisech jsou v té které zemi aktuální. Někde je to počet vest ve vozidle, jinde třeba zase povinnost mít dvoje dioptrické brýle, nebo například zákaz kouření v autě, či poslouchání hlasité muziky. Taková kontrola dopravních předpisů cizí země rozhodně stojí za to, protože jakkoliv se vám mohou zdát české pokuty vysoké, věřte, že v okolních státech mohou být někdy až likvidační.

Dostali jste v zahraničí pokutu? Za jaký přestupek? Napište nám do diskuze.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.