Napětí mezi vedením Volkswagenu a odbory se stupňuje. Po neúspěšném čtvrtém kole vyjednávání o mzdách a možném uzavírání závodů zahájili zaměstnanci ve velkém protestní stávky. Spor se může protáhnout až do roku 2025.
Rozhovory bez výsledku, stávky na pořadu dne
Vedení Volkswagenu a odbory IG Metall ani po čtvrtém kole kolektivního vyjednávání nenašly společnou řeč. Hlavními body sporu jsou plány na snižování mezd, zavírání závodů a propouštění tisíců zaměstnanců.
Pondělní jednání, která měla přinést průlom, skončila bez dohody. Podle hlavního vyjednavače Volkswagenu Arneho Meiswinkela byly diskuse sice konstruktivní, ale „k životaschopnému řešení máme ještě daleko.“
Masivní protesty zaměstnanců
Napětí se přelilo na zaměstnaneckou základnu. V devíti závodech Volkswagenu přerušilo práci zhruba 68 000 zaměstnanců. Ve Wolfsburgu, kde má automobilka své sídlo, demonstrovalo proti plánům vedení 38 000 lidí. Odbory IG Metall uvádějí, že jde o největší protest v posledních letech.
„Vrcholové vedení oznámilo, že chce zavřít závody, propustit tisíce lidí a snížit mzdy. Takové návrhy nemůžeme akceptovat,“ prohlásil odborový svaz IG Metall.
Stávky nejsou pro Volkswagen novinkou. Minulý týden se tzv. výstražné stávky zúčastnilo 100 000 zaměstnanců po celé zemi.
Kancléř Scholz zasahuje
Do situace se vložil i německý kancléř Olaf Scholz. Ten automobilku vyzval, aby se vyhnula drastickým opatřením, jako je zavírání továren. Scholz zdůraznil, že řešení musí najít samotná automobilka a její odbory, ale zároveň varoval před dopadem na zaměstnanost.
Další jednání a možná eskalace
Volkswagen a IG Metall oznámily, že jednání budou pokračovat 16. a 17. prosince. Diskuse se mají zaměřit na obsazenost závodů a kapacity v Německu.
Odbory však varují, že pokud dohoda nevznikne do Vánoc, přijdou na řadu výraznější stávkové akce v roce 2025. „Jsme připraveni stávky zintenzivnit, pokud nebudou zájmy zaměstnanců zohledněny,“ uvedly odbory.
Nejistá budoucnost Volkswagenu
Spor mezi vedením a odbory ukazuje na hluboké problémy uvnitř automobilky. Návrhy na úspory, jako je snížení dividend a bonusů, zkrácení pracovní doby nebo propouštění, mohou sice firmě ušetřit 1,5 miliardy eur, ale zároveň ohrožují její sociální stabilitu. Jak se Volkswagen a IG Metall dohodnou, bude klíčové nejen pro zaměstnance, ale i pro celou německou ekonomiku.