Laurin & Klement eVoiturette - Ikona v novém kabátě ožila

Foto: ŠKODA Auto

Laurin & Klement eVoiturette jako autonomní průvodce pro turisty? Model tohoto futuristického „kočáru“ sklidil velký zájem. Jestli jej ale někdy na ulicích či silnicích potkáme je ve hvězdách. Automobilky teď totiž mají úplně jiné starosti


Vize vozu eVoiturette vznikla v rámci seriálu ŠKODA Storyboard – Ikony v novém kabátě. Autorka studie Jü-chan Čangová si pro novodobé pojetí některé z legend historie automobilky vybrala první automobil, model Laurin & Klement Voiturette A. Její vize svým způsobem tradičního, ale přitom zároveň futuristického „kočáru“, který by mohl sloužit coby autonomní průvodce pro turisty, zaznamenala velký úspěch.

I proto se vize mladé čínské designérky dostala do další fáze. Během náročných více než 400 hodin výroby vznikla skutečná eVoiturette. Model od počátku vznikal s tím, že se stane součástí expozice pobočky ŠKODA Muzea ve Vratislavicích nad Nisou – v Rodném domě Ferdinanda Porscheho.

„Vzhledem k delikátnosti a určení modelu pro dlouhodobé používání – prezentaci v rodném domě Ferdinanda Porscheho ve Vratislavicích – byl kladen důraz na vysokou kvalitu provedení,“ říká Vlastimil Pažout, koordinátor stavby modelů. „Designérka s námi od počátku úzce spolupracovala. Připravila základní data v 3D skice, ta jsme následně převedli do dat pro samotnou výrobu a následovala samotná realizace modelu,“ popisuje základní postup jeho kolega Lukáš Hrnčíř.

Vzhledem k požadavku na kvalitu a trvanlivost modelu využili modeláři kombinaci tradičních a moderních postupů. Hlavní těleso modelu je coby objemný díl vyfrézováno z „umělého dřeva“, mnoho dílů pochází z 3D tiskárny. „Tiskli jsme například logo nebo některé jemné díly, jako třeba držák interaktivního displeje, který tvoří palubní desku,“ popisuje Jü-chan Čangová. Specialitou modelu je i LED podsvícení určitých partií: už ve svých skicách autorka využila diody coby jakýsi komunikační nástroj vozidla s okolím, a tak je modeláři zabudovali i do modelu.

Kromě designérky, modelářů a konstruktérů se na tvorbě modelu podíleli i další členové týmu ŠKODA Design, například z oddělení Color & Trim, ale také tým ŠKODA Muzea. „Po konzultaci s odborníky z muzea jsme měnili barevnost modelu. Oproti původnímu návrhu s modrými tóny jsme zvolili výraznější provedení v kombinaci červené a bílé barvy, které posiluje propojení minulosti s budoucností,“ vysvětluje Jü-chan. Jinak ale model věrně odpovídá skice, včetně všech detailů nebo proporcí, na těch se nic neměnilo.

V průběhu stavby však došlo k úpravám některých konkrétních částí tak, aby model vypadal co nejlépe. „Nejzásadnější byla asi změna povrchu sedačky. Ten měl být u modelu původně lakovaný, nakonec jsme ale sedačku ve spolupráci s oddělením Color & Trim potáhli textilií,“ říká Pažout. Sedačka dokonce dodatečně dostala i knoflíky prošití, takže působí opravdu velmi realisticky. „Vzhledem k tloušťce textilie si to vyžádalo novou konstrukci 3D tištěných dílů sedačky,“ popisuje změnu Hrnčíř.

„Byl to krátký a intenzivní projekt, v průběhu kterého se mi zhmotnil sen. Bylo zábavné popustit uzdu fantazii a nemuset se držet dnešních technických mantinelů,“ popisuje Jü-chan své pocity z práce na eVoiturette. Zhmotněný sen talentované čínské designérky teď tedy mohou obdivovat návštěvníci Rodného domu Ferdinanda Porscheho. Model o rozměrech 688 × 355 × 327 mm s hmotností téměř 10 kilogramů je novým prvkem tamní stálé expozice.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.