Lhaní o prvních majitelích přijde kupující ojetin ročně na 3 miliardy

Foto: Jiří Soukup

Může se to zdát jako nevýznamná lež. To, kolik mělo auto předchozích majitelů, by totiž neměl být rozhodující parametr pro koupi ojetého vozu. Přesto na to kupující slyší. Ročně tak přijdou až o 3 miliardy korun.


V důsledku toho je u 30 % inzerovaných aut falešně uvedeno, že jsou po prvním majiteli. Kromě toho, že se auta rychleji prodají, to však navyšuje i jejich cenu, a to zhruba o 5 %. Jen loni tak kupující přeplatili hodnotu ojetých aut o více než 3 miliardy korun. „Pokud vezmeme v potaz, že se loni prodalo 671.000 ojetých aut při průměrné ceně 304.700 Kč, dojdeme prostou matematikou k tomu, že loni kupující přeplatili skutečnou hodnotu prodaných ojetých aut o 3,07 miliardy korun, což je obrovská suma,“ upozorňuje Martin Pajer, ředitel společnosti Cebia.

Zjistit počet majitelů není jednoduché

Zjistit, kolik mělo auto předchozích majitelů, není přitom jednoduché. Dosud bylo možné prostřednictvím originálního velkého technického průkazu aspoň zjistit, kolik mělo auto předchozích majitelů v České republice, od letošního roku však byly technické průkazy nahrazeny jen jedním a informace o předchozích majitelích není k dispozici ani online na stránkách Ministerstva dopravy či v jeho speciální aplikaci, která obsahuje informace z velkého technického průkazu. „V systému pro prověření historie vozidla máme záznamy o evidenčních kontrolách, z čehož lze počet majitelů v České republice odvodit, ale není to vždy 100 %,“ říká dále Martin Pajer s tím, že díky informacím o autech ze zahraničí lze někdy odvodit i počet majitelů vozu za hranicemi.

Bude narůstat počet lží?

Podle společnosti Cebia se bude podíl aut, u nichž prodejci lžou o počtu předchozích majitelů, zvyšovat. „Hodně lidí na to slyší a možnost ověřit si pravdivost takové informace je velice omezená. Podvodníkům to hraje do karet,“ uvažuje dále Martin Pajer s tím, že lidé by se měli více zajímat o havárie a poškození či skutečný stav najetých kilometrů. Cebia přitom provozuje rozsáhlý systém pro prověření ojetých aut, který obsahuje miliardy záznamů z jejich historie. Prověřit se dá auto s českým i zahraničním původem. Kupující tak mohou zjistit, zda nemá auto stočený tachometr, zda nebylo havarované a případně jak a vidět lze i fotografie vozu po havárii, jaká je jeho servisní historie, kdy bylo vyrobené a kdy uvedené do provozu, pro jakou zemi bylo vyrobené, zda není odcizené či havarované, jak a za kolik bylo v minulosti inzerované, zda nebylo používané jako taxi a zkontrolovat si mohou i řadu dalších důležitých věcí, jako například počet předchozích majitelů minimálně v České republice.

Je pro vás u ojetého vozu důležitý počet předchozích majitelů? Napište nám do diskuze

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.