Máte červené auto? Červená je pro ptačí trus údajně ta nejpřitažlivější barva

Foto: Pixabay

Průzkumy se někdy zabývají až neuvěřitelnými záležitostmi. Například tím, jaká barva vozu nejvíce přitahuje ptáky k troušení trusu. Vše ale nakonec zachrání všemocná cola a deset minut času


Články tohoto typu začínají většinou obligátním sdělením, že „britští vědci zjistili…“. I tento článek tak mohl začít, ale protože si myslíme, že průzkum o tom, která barva přitahuje ptáky k troušení trusu nejvíce, je potřeba brát s rezervou, začneme trochu jinak. Prostě tak, že tohle je oddychový článek, jehož relevanci jsme neměli možnost nikterak ověřit, a je proto potřeba brát níže uvedené informace s určitým nadhledem. 

Jde totiž o studii, která měla být zveřejněná ve Velké Británii a podle které jsou majitelé červených aut ohroženi ptačím trusem ohroženi více, než majitelé aut jiných barev. Podle studie by to mohlo souviset s tím, že  pro ptáky je více než barva samotná zajímavější a lákavější ultrafialové záření, které z jednotlivých barev vnímají. Kdyby tomu tak nebylo, bylo by potřeba celou věc vysvětlit naprosto pragmaticky, a to tak, že stejně jako pro člověka, tak i pro ptáky, může být červená barva vizuálně přitažlivější. 

Za nás jde ale pravděpodobně nejspíše o nesmyslný průzkum. Ptákům je to s největší pravděpodobností úplně jedno, a jestliže řidič zaparkuje svoje auto pod košatý strom, bude asi nepodstatné, jestli má auto červenou nebo šedou barvu. Jde prostě o „Murphyho zákony“, které bezpečně zajistí, že například hned po výjezdu z myčky začne pršet, nebo kolem vás projede kropicí vůz. 

Když už se něco podobného stane, je asi důležitější řešit, jak auto očistit, než to, že jste si koupili auto se špatnou barvou. Jako první se samozřejmě nabízí průjezd myčkou, ale ne vždy je taková možnost k dispozici. Pomůže proto lahev s vodou a houbička, nebo papírová utěrka. Někteří řidiči dokonce tvrdí, že starší a zaschlý trus lze dobře odstranit obyčejnou colou, kterou necháme asi deset minut působit a následně trus snadno setřeme papírovým ubrouskem. Skvrnu po sladké limonádě potom smyjeme obyčejnou vodou. Vyzkoušeno to nemáme, ale příběhy o tom, co vše tahle černá limonáda dokáže, neberou konce.

Máte nějaké zkušenosti se souvislostí barvy auta a množstvím trusu na něm? Napište nám do diskuze.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.