Modré patníky vás teď už nemusí zajímat. Na ty červené si ale dejte pozor celoročně

Červený patník
Foto: Jan Smékal

Že existují modré a červené patníky asi většina řidičů zaregistrovala. Je ale otázkou, zda všichni vědí, co která barva patníku znamená. Třeba ta modrá nebude přes léto důležitá. Červené patníky jsou však důležité po celý rok.


Zatímco klasické bílé patníky asi žádného řidiče nepřekvapí, patníky v modré nebo červené barvě mohou leckterému z nich zamotat hlavu. Mají ale rozdílné barvy patníků vůbec nějaký význam? Pochopitelně, že mají. Význam těch modrých v současném teplém počasí už není takový, ale těch červených je rozhodně dobré si všímat. Jak to tedy s barvami patníků vlastně je?

Není patník jako patník

Patník není jenom bílý sloupek s odrazkou. V současném moderním provozu to je také nosič určité informace. Na silnicích můžeme vidět patníky nejen v bílé barvě, ale také v červené a modré. Každý patník by na sobě měl mít také odrazky. Odrazky na patnících jsou bílé, to jsou ty proti směru jízdy, a oranžové, které vyznačují směr jízdy. A najdeme je nejenom na klasických bílých patnících, ale také na těch s modrou a červenou barvou. Takové patníky mají speciální význam. Pouze malé procento řidičů však skutečně ví, jaký význam to je.

Modré většinou jenom v zimě

Když jsme před časem na našich stránkách otevřeli téma „barevné patníky“ ukázalo se, že ty modré zná poměrně dost řidičů. Modrých patníků je totiž mnohem více, než těch červených. Navíc jejich barva evokuje jejich význam. Patníky v modré barvě jsou totiž umístěny tam, kde hrozí nebezpečí námrazy na vozovce. Můžete je proto spatřit na silnicích, které vedou například podél řeky, nebo hráze. Často je lze také spatřit na mostech, nebo v lesních úsecích ve vyšších polohách. Jakmile tedy spatříte patník modré barvy, raději nohu z plynu. To platí samozřejmě především v zimním období.

Červené celoročně

Význam modrých patníků tedy v současném teplém počasí zůstává trochu upozaděn, nicméně červené patníky upozorňují na svůj význam celoročně. Málokdo však ví, o jaký význam jde. Na silnicích jich totiž zatím moc není, takže velká řidičů vůbec netuší, co jejich barva znamená. Jejich význam je ale velmi důležitý. Červené patníky totiž označují místa, kde ústí nějaká účelová komunikace. Například polní cesta. Řidič tak má informaci o tom, kde by například z lesa mohl vyjet traktor, nebo naopak, kde lze na okraj louky zajet. Ale pozor. Červené patníky se mohou objevit i v obci, kde byste je možná vůbec nečekali. V takovém případě červené patníky označují vyústění účelové komunikace z objektu, který je mimo silnici. Třeba z nějakého areálu.

Pozor na přednost zprava

Je zřejmé, že vozidlo, vyjíždějící z takové účelové komunikace nemá žádnou přednost. Ani tu zprava. Občas na to ale někteří řidiči zapomenou. Tím spíše, když je taková účelová cesta asfaltová a může navozovat dojem, že končí standardní křižovatkou, kde se uplatňuje přednost zprava. Před červenými patníky tedy raději více obezřetnosti.

Věděli jste, jaký význam mají červené patníky? Napište nám do diskuze.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.