Na silnicích chybí inteligence a zdravý selský rozum. Agrese je naopak dost

Foto: Jiří Soukup

Neustálé zácpy ve městech, zbytečné nehody na silnicích, mlhovky ve dne nebo stání uprostřed křižovatky, když mají ostatní zelenou. Přitom stačí trochu inteligence a zdravého selského rozumu a zmizí to jako mávnutím kouzelného proutku.


Pojem inteligence vysvětluje slovník jako rozumovou schopnost řešit nově vzniklé nebo obtížné situace; schopnost učit se ze zkušeností, také jako schopnost přizpůsobit se, případně jako schopnost správného určení podstatných souvislostí a vztahů, pomocí nichž řešíme nové problémy a orientujeme se v nastalých situacích. Proč o inteligenci na motoristických stránkách? Protože je hrozně důležitá. Během své dlouholeté řidičské dráhy jsem se naučil rozlišovat, jak se kdo na silnici chová a vytvořil si vlastní pojem „řidičská inteligence.“ Asi jste si všimli taky, jak rozdílně se kolegové za volantem chovají. Někteří naprosto přirozeně a logicky, čímž prospívají sobě i jiným, další život zase všem, včetně sebe, ztrpčují. Přitom se stačí nad některými situacemi jen trošku zamyslet.

Vrzající stěrače může spravit jednoduchá rada za pár korun

Vezměte si třeba, jak někdo dokáže způsobit kalamitu v okamžiku, kdy kolem projíždí houkající sanitka. Předpis říká, že je třeba jí uvolnit cestu, případně zastavit. A teď takový nepříliš inteligentní řidič prostě zastaví, okamžitě, jakmile uvidí maják nebo zaslechne houkačku. S dobrým úmyslem, ale na špatném místě, zablokuje všechno. Lepší by bylo popojet ještě kousek a všichni by se vešli. Jiná situace: při předjíždění na silnici se někdo dostane do prekérní situace, nějak to neodhadl nebo je prostě jen agresivní a auto proti se hrozivě blíží. Všichni to chtějí řešit, ale jde o to jak. Předjíždějící začne logicky brzdit, aby se vrátil, ale ten předjížděný zazmatkuje a místo aby prostě pokračoval, brzdí taky. Oba vozy pokračují vedle sebe a hrozivě se blíží těm v protisměru a provinilec se nemůže zařadit zpátky. Ano, ten předjížděný nic nezavinil, ale má taky zájem na řešení. Na přemýšlení není čas, ale bohužel tu není ani ona inteligence.

Jedu po městě a z vedlejší přijíždí nekonečná řada těch, kdo musejí dát přednost. Tím, že jednoho pustím a vytvořím tak jakýsi dobrovolný zip, ztratím maximálně pár vteřin. Příště, až budu v opačné roli, můžou se mi hodit. Čert by mě vzal, když slyším v rozhlasové Zelené vlně, že padá lehká mlha, „tak nezapomeňte za zadní mlhovky.“ Proč? Vždyť je vidět téměř dokonale. Měly by se používat až v extrémním počasí, ale hlavně včas vypnout. Pražit pronikavým červeným světlem do očí tomu vzadu i když už mlha pominula nebo přestalo pršet, je trestuhodné. Inteligenci je třeba použít i při rozhodování, zda jsou mlhovky skutečně nutné. Ne je automaticky a mechanicky zapnout, sotva sprchne.

Tak prosím, chovejme se vzájemně výhodně. Nemusíme říkat ohleduplně, protože to může leckomu zavánět až přílišnou defenzívou, bojácností ušlápnutím a kdoví čím dalším. Stačí být inteligentní a bude nám lépe všem. Tak, jako by měl soudce vykládat zákon ne naprosto doslova, ale logicky a prospěšně, tak by se měli chovat i řidiči. Přemýšlet, nebo se chovat prostě logicky a inteligentně.    

 

 

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.