Narkoman ležel v Praze pod autem s flexou v ruce a kradl katalyzátor

Foto: MP Praha

Dramatické chvíle zažila hlídka městských strážníků v pražské ulici U Děkanky. Náhodný kolemjdoucí totiž zavolal strážníky na dvojici, která z automobilu kradla katalyzátor. Údajně kvůli penězům na drogy


Katalyzátor je zařízení, které snižuje emise spalovacích motorů. V katalyzátoru se chemickými reakcemi mění nebezpečné výfukové zplodiny na dusík, oxid uhličitý a vodu. Katalyzátory jsou součástí výfukového systému u vozidel již několik desítek let a nebylo by na něm nic zajímavého. Kdyby ovšem neobsahoval keramické plástve, které jsou potaženy vzácnými kovy. Ty potom způsobují výše uvedenou chemickou reakci.

Cena katalyzátoru je ale velmi rozdílná. Na malé benzínové nebo naftové motory se cena může vejít do částky 2 tisíce korun. Katalyzátor pro velké a silné motory však může stát klidně i několik desítek tisíc. To asi láká zloděje, kteří se domnívají, že za katalyzátor dostanou nějakou významnou sumu peněz. V ulici U Děkanky si tak pozorný kolemjdoucí všiml dvojice, která se snažila odcizit katalyzátor ze zaparkovaného vozidla, a upozornil strážníky.

Hlídka na místě našla muže ležícího pod vozem a vedle stojící ženu. Po spatření strážníků se oba dali na útěk, muž s flexou v ruce. Hlídka je dostihla v sousední ulici, omezila na osobní svobodě a pro důvodné podezření z trestného činu předala státní policii. Sedmatřicetiletý muž se k činu přiznal s tím, že katalyzátor měl být zdrojem příjmu na drogy, na kterých je závislý.

I kdyby se ale zlodějům podařilo katalyzátor ukrást, moc peněz by za něj stejně asi nedostali. Nanejvýš pár stokorun. Škoda na vozidle ale bude značná. Nejde jen o zničený katalyzátor, ale také o poničený spodek auta. Zloději chirurgický styl práce totiž zrovna nevyznávají, jde jim o to, aby byli s ukradeným katalyzátorem co nejrychleji pryč. To se v tomto případě naštěstí nepodařilo, auto ale poškozené samozřejmě je.

Za krádež katalyzátoru a způsobenou škodu mohou zloději dostat i nepodmíněný trest. Před časem byl například odhalen gang v Moravskoslezském kraji, který měl údajně na svědomí krádeže desítek katalyzátorů. Ty ale neměly končit ve sběru, ale v autoservisech, kde je prodávali jako náhradní díl zákazníkům.

Ukradli vám někdy z auta katalyzátor nebo nějakou jinou, méně obvyklou součástku? Napište nám do diskuze.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.