Nejčastější příčiny autonehod v roce 2022. Tipnete si, co vede?

Foto: Dmitry Kalinovsky / Shutterstock.com

Bohužel, k nehodám dochází každý rok a v první polovině toho letošního se jich stalo ještě o něco víc než loni. Zkusíte odhadnout, co se umístilo na prvních příčkách v žebříčku příčin dopravních nehod?


Dopravních nehod opět přibylo

Podle statistiky nehodovosti, kterou pravidelně zveřejňuje Policie ČR, bylo v období od ledna do června 2022 šetřeno policisty už 48 152 dopravních nehod. Oproti loňskému roku došlo k nárůstu nejenom v počtu nehod, ale také v počtu usmrcených, těžce i lehce zraněných osob. Již tradičně se nejvíce dopravních nehod stalo v pátek. Čím to je, že tento den stále drží prvenství? Pravděpodobně jsou řidiči už natěšení na víkend a pospíchají. Na vině může být i zvýšená únava v kombinaci se sníženou pozorností na konci pracovního týdne.

5 příčin nehod aneb Uhádli jste, která je na prvním místě?

A jaké jsou nejčastější příčiny nehodovosti v tuzemsku? Na pátém místě se umístilo nezvládnuté řízení vozidla, o něco častější bylo nedodržení správné vzdálenosti za vozidlem, jiný druh nesprávné jízdy, nesprávné otáčení a couvání a první příčku v žebříčku obsadila nepozornost a nevěnování se řízení vozidla na 100 %, což způsobilo 20 % nehod. A co dělat, když už k dopravní nehodě dojde? Zkontrolujte, zda jsou všichni účastníci v pořádku, pokud je někdo zraněný, přivolejte sanitu a policii. U menších nehod můžete zápis z nehody udělat sami. S následným pokrytím škod na majetku vám pomůže havarijní pojištění a povinné ručení.

Dejte si pozor. Argument, že to máte pod kontrolou, je jen berlička

Jak už bylo zmíněno výše, celých 20 % nehod je zapříčiněno nepozorností řidiče. A čemu se řidiči při řízení věnují nejčastěji? Pročítají zprávy v telefonu, přepínají písničky v rádiu, nahlížejí do časopisu nebo novin, jedí, kouří nebo se zaberou do hovoru se spolujezdcem a jejich pozornost radikálně klesá.

  • Řidič přijímá až 90 % všech informací zrakem. Jestliže odvedete svou pozornost od řízení a na 5 sekund se zadíváte do mobilu, při rychlosti 50 km/h ujedete až 180 m „poslepu“.
  • Držíte-li v jedné ruce volat a ve druhé svačinu či telefon, vaše reakční doba během krizové situace bude delší, a navíc nedokážete s vozidlem adekvátně manipulovat.
  • Nevěnujete-li stoprocentní pozornost řízení, pak nedokážete včas předvídat, co se na silnici stane. Nevšimnete si dítěte, které si hraje u krajnice s míčem, nebo včas nezaregistrujete, že několik desítek metrů před vámi začínají auta prudce brzdit. Následky jsou pak zbytečné a často i tragické.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.