Může do pruhu se značkou č. B4 vjet dodávka do 3,5 tuny? Jasno v tom nemají ani profíci

Foto: Jan Smékal

Ani profesionální řidiči nemají mnohdy úplně jasno v tom, co přesně znamená značka B4, tedy „Zákaz vjezdu nákladních automobilů“. Platí zákaz i pro dodávky do 3,5 tuny a obytné automobily?


Kdo jezdí například po pražské Jižní spojce, musel si všimnout, že do levého pruhu je na její větší části zakázán vjezd nákladních automobilů. Takový úsek je vymezen značkou č. B4. Někde je u značky ještě dodatková tabulka s uvedením nejvyšší povolené hmotnosti. V takovém případě je zcela jasné, že do pruhu nesmí vozidla, která tento hmotnostní limit překračují. Jak je to ale v situaci, kdy u značky žádná dodatková tabulka není? Mohou do takového pruhu vjet třeba pickupy, nebo dodávky do hmotnosti 3,5 tuny?

Řidiči dodávek v tomto ohledu často žijí v domnění, že se jich značka netýká, resp. že se týká až vozidel nad 3,5 tuny. To ale platilo pouze do konce roku 2015
Jan Korský; Automobilový poradce

Dopravní značka „Zákaz vjezdu nákladních automobilů“ (č. B 4) totiž zakazuje vjezd všem nákladním automobilům, tahačům přívěsu nebo návěsu a speciálním automobilům. De iure tak do tohoto pruhu nesmí ani osobní vozidla kategorie kombi, která si jejich majitelé nechali kvůli možnosti odpočtu DPH nechat v minulosti zapsat jako vozidla kategorie N1, tedy nákladní. De facto tyhle vozy ale nikdo neřeší. S dodávkami to už je horší. Tam pokuta reálně hrozí.

Zmatek pravděpodobně způsobuje novela platná ale již od 1. ledna 2016, která výklad platnosti značky B4 upravila v souladu s vídeňskou Úmluvou o dopravních značkách a signalizaci. V České republice totiž do té doby skutečně platilo to, že se zákaz týkal až vozidel s nejvyšší povolenou hmotností nad 3500 kilogramů.

A jak je to s obytnými vozy, které jsou například předělané z dodávky, která do takového pruhu nesmí? Je to možná paradox, ale obytný vůz do pruhu, který je označen značkou B4 skutečně může. A je úplně jedno, že je postaven na platformě té samé dodávky, která do pruhu nesmí.

Věděli jste, že do pruhu, který je označen dopravní značkou B4 nesmí ani malé dodávky? A věděli jste, že obytný automobil do takového pruhu vjet smí? Napište nám do diskuze.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.