Nejspolehlivější ojeté auto neexistuje, přesto ho v autobazarech všichni hledají

Nepojízdné Audi A6
Foto: Jiří Soukup

O tom, jaká auta jsou nejvíce poruchová, koluje mezi řidiči částečná shoda. Jaké auto je však mezi ojetinami nejspolehlivější, na tom se velmi často neshodnou.


Když někdo řekne, že si koupil ojeté italské auto, bude ho valná část motoristických nadšenců považovat za velkého odvážlivce. I když je kvalita současné italské produkce již na hony vzdálena úrovni kvality aut z devadesátých let, stále nemá například značka Fiat nebo Alfa Romeo v našich končinách na růžích ustláno. A to jak v segmentu nových vozů, tak především v ojetinách. Na druhou stranu, například Alfy Romeo z osmdesátých nebo devadesátých let jsou nádherná auta, kterým fanoušek značky leccos odpustí. 

Podle Asociace autobazarů APPAA může mít až polovina prodávaných ojetých vozidel nějakou skrytou vadu, z čehož vyplývá pro nového majitele nutnost reklamace. O její úspěšnosti rozhodne nejen její oprávněnost, ale také to, kde zákazník ojeté vozidlo koupil. Při nákupu vozu na inzerát někde na sídlišti bude mít zákazník pravděpodobně horší vyjednávací pozici, než kdyby vozidlo koupil u značkového prodejce ojetých vozidel. 

Nejhůře se reklamují vozidla, která jsou koupena na inzerát mimo autobazar. Na vině je většinou nekvalitní smluvní dokumentace
Petr Přikryl; Předseda Asociace APPAA

A jaká auta ojetá auta lze tedy považovat za kvalitní a spolehlivá? Samozřejmě záleží na tom, co si pod pojmem „kvalitní“ každý představí. Spíše je tedy lepší hovořit o spolehlivosti, která je asi pro drtivou většinu zájemců o ojetý vůz klíčová. Z pohledu technického stavu lze v obecné rovině říci, že jistou míru spolehlivosti lze očekávat u ojetých vozů s jasnou servisní historií a ověřeným počtem ujetých kilometrů. Ty potom můžeme rozdělit na věkové kategorie, podobně, jako to dělá například německý TUV Report. 

Ten například v kategorii šesti až sedmiletých ojetin, které jsou jedny z nejžádanějších, favorizuje z pohledu spolehlivosti Porsche 911, Audi TT a Mercedes třídy B. Model Škoda Octavia zmíněná statistika umístila na 38. místo a Škodu Rapid na místo 46. Pro zajímavost – oblíbená Dacia Sandero je v této kategorii na příčce s číslem 76, Peugeot 308 na příčce 86 a takový Volkswagen Passat na místě s číslem 115. 

Mezi tříletými vozy pak vede ve spolehlivosti Mercedes GLC následovaný možná trochu překvapivě modelem Opel Insignia. Škoda Fabia obsadila v této věkové kategorii příčku 57, Octavia příčku 94 a model Škoda Superb pozici 108. Kdo by si snad myslel, že vozy prémiových značek budou ve spolehlivosti vždy nejlepší, mohl by být možná překvapen například umístěním modelu BMW X5/X6 na 113. příčce. 

Statistiky jsou dobrá věc, vždy se ale při nákupu ojetého vozu řiďte reálným technickým stavem auta a jeho servisní historií. Dnes už se nedělají vyloženě špatná auta a tak míru spolehlivosti nově koupené ojetiny ovlivníte do značné míry sami. Tím, že auto budete kupovat s rozumem, pokud možno bez emocí a nejlépe s někým, kdo dané značce a modelu rozumí a dokáže vám s nákupem poradit. Otázka, jestli je nejspolehlivější ojetinou Škoda, Volkswagen, Ford nebo třeba Audi, tak asi zůstane bez jednoznačné odpovědi. Nakupujte s rozmyslem a třeba to bude zrovna to vaše auto a nikde není vyloučeno, že to nebude třeba mnohými zatracovaný Fiat nebo zmíněná Alfa Romeo

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.