Některé dopravní značky vám zamotají hlavu, jiné zase asi nikdy nespatříte

Foto: Pixabay

Už jste slyšeli o dopravní značce Únikový pruh nebo například Okruh? Učebnice autoškoly jsou plné obrázků dopravních značek, se kterými se v běžném životě setkáte málokdy, nebo dokonce vůbec. Znát byste je ale měli.


Součástí závěrečných zkoušek v autoškole je i test znalostí dopravních značek. Zatímco značky typu „Zákaz vjezdu“, „Omezená rychlost“, nebo třeba „Zákaz stání“ zná každý, a asi málokterý uchazeč o řidičský průkaz u těchto značek chybuje, existují i značky, které možná jinde než v učebnici autoškoly neuvidíte. To ale neznamená, že byste je neměli znát. Jenže ruku na srdce, kdo by si například po deseti letech od zkoušky pamatoval třeba značku „Mlha“, když se s ní za celou svoji řidičskou kariéru nepotkal. A takových značek je rozhodně více.

Foto: PixabayS touto dopravní značkou se setkají například řidiči na pražské Jižní spojce. Jde o dopravní značku č. IP 1a „Okruh“, která označuje okruh zřízený pro objíždění obce nebo její části. O praktickém významu této dopravní značky lze jenom spekulovat, ale je ještě důležité vědět, že je-li zřízeno více okruhů, označují se ve spodní části arabskými číslicemi nebo jejich názvy. Pro změnu směru okruhu se potom používají dodatkové tabulky v podobě směrové šipky.

Foto: PixabayZa třicet let řízení a najetém milionu kilometrů jsem tuhle značku na silnicích potkal maximálně pětkrát. Jde o dopravní značku A26 „Mlha“. Jak již z jejího názvu vyplývá, měla by upozornit na možnost výskytu mlhy nebo hustého kouře, což by mohlo způsobit zhoršenou viditelnost na vozovce. Vzhledem k tomu, že jsou roční období, kdy se mlha vyskytuje v podstatě na celém našem území, bylo by asi umisťování takových značek dosti nákladné. Vidět ji ale můžete občas na německých dálnicích jako proměnnou světelnou značku na dálničních informačních tabulích.

Foto: PixabayMyslíte, že tahle značka znamená „Zákaz vjezdu segwaye“? Kdyby byla takto formulována jedna z opovědí v testech autoškoly, bylo by chybou takovou odpověď zvolit. Jde totiž o značku B30a s názvem „Zákaz vjezdu osobních přepravníků“. A co to je osobní přepravník? Podle legislativy jde o osobní vozítka, jejich ovládání je založeno na principu gyroskopu. České legislativní řešení vzniklo především kvůli kolizím takových vozítek Segway v centrech velkých měst, ale touto značkou je ošetřen například i zákaz vjezdu hoverboardů nebo jednokolek.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.