Neumíte se rozjet? V Rakousku vás to může přijít až na čtvrt miliónu

zima-bezpecnost-pedaly-nehoda-snih
Foto: Jan Smékal

Stalo se to asi každému, třeba při rozjíždění do kopce. Stačí trochu víc plynu, rychle puštěná spojka, a je to. Pneumatiky trochu proklouznou a písknou. V Rakousku za to ale můžete dostat opravdu tučnou pokutu.


Na silnicích, a nejen těch českých, to vypadá stále hůře a hůře. Agresivita řidičů se stupňuje, ochota dodržovat dopravní předpisy naopak zase snižuje. Nedodržování přednosti, nesprávné předjíždění, nedodržování bezpečné vzdálenosti, vytrubování, vulgární gestikulace, občas dokonce i nějaká ta potyčka na křižovatce, kdo že to měl vlastně přednost. Zatímco v Česku policie nijak zvlášť nedbá, v Rakousku se rozhodli poněkud přitvrdit.

Novinka v rakouských předpisech sice primárně míří na řidiče, kteří agresivní jízdou ohrožují ostatní účastníky silničního provozu, narazíte-li ale na špatně naladěného policistu, můžete v krajním případě dostat pokutu i jako nezkušený řidič, který rozhodně žádnou agresivní a nebezpečnou jízdu nepraktikuje. Stačí, abyste se špatně rozjeli třeba na křižovatce nebo při rozjezdu do kopce. Novinka totiž míří na řidiče, kteří se rádi rozjíždějí za kvílení pneumatik, nebo dokonce driftují na veřejných komunikacích.

V případě, že vám zakvílí při rozjezdu pneumatiky, může sice policista přimhouřit oko, a přisoudit to vaší případné řidičské nezkušenosti, ale bude pouze na nich, jak situaci vyhodnotí. Když policista usoudí, že jste to udělali schválně, hrozí pokuta 300 eur. Jestliže však policista rozhodne, že jste tzv. „silniční pirát“, a můžete v podobném jednání pokračovat, může vám nejen na dobu až 72 hodin zabavit vozidlo, ale také uložit pokutu ve výši až 10 tisíc euro, tedy přibližně 250 tisíc korun.

Rakousko není ale jedinou zemí, kde mohou našince překvapit odlišná pravidla silničního provozu. Nedávno jsme psali například o tom, že německá dopravní policie kontroluje propustnost slunečních brýlí. Jestliže byste na sobě měli brýle, které neodpovídají předpisům, můžete dostat pokutu 75 euro. Ve Francii se zase pokutuje hlasitá hudba v autě, nebo kouření, jestliže jsou ve voze děti, případně těhotná žena. V Itálii zase nesmíte vyhodit z okna žádné odpadky, a to ani cigaretový nedopalek.

Španělsko chce zase po řidičích, kteří nosí dioptrické brýle, aby měli ve voze ještě jedny náhradní. Motorkáři, kteří budou projíždět Belgií, pak musí mít schválené, resp. předepsané oblečení a jestliže vyrazíte autem do Estonska, pamatujte, že při parkování v kopci musíte zajistit vozidlo klínem proti samovolnému pohybu.

S jakými odlišnosti silničních pravidel jste se na svých cestách autem do zahraničí setkali? Napište nám do diskuze.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.