Nezajímá mě, že jsi invalida. Když budeš chtít zaparkovat, tak si to odtlač

Foto: Jan Smékal

Invalida si má odtlačit auto, které blokuje jeho vyhrazené místo? Arogance a bezohlednost některých řidičů, kteří argumentují tím, že na sídlišti není kde zaparkovat, nemá hranice


Že někteří řidiči zaparkují před nákupním centrem na místě pro invalidy, ačkoliv sami invalidy nejsou, to je bohužel běžný pohled. Když ale někdo zablokuje parkovací místo vyhrazené pro konkrétního invalidu před místem jeho bydliště, to už je hodně silná káva. Jak ale ukazuje titulní fotografie, pořízená na pražském sídlišti Velká Ohrada, skutečně se takoví bezohlední a arogantní řidiči najdou.

Je to již nějaký čas, kdy se nám do redakce ozvali čtenáři našeho webu s tím, že od Městské policie dostávají pokuty za to, že na sídlišti Velká Ohrada parkují buď ve vzdálenosti menší, než 5 metrů před přechodem, nebo za hranicí křižovatky. Pokuty byly velmi často „rozdávány“ v nočních hodinách, což mohlo vzbuzovat domněnku, že si tam strážníci jezdí pro tzv. „snadné body“. Ono totiž na sídlištích to je s parkováním na štíru a takových přestupků se tam odehrají denně desítky. V pořádku, přestupek to je, nedá se nic dělat.

Někteří řidiči ale na sídlištích řeší parkování hodně zvláštním způsobem. Zaparkují ve vozovce před kolmo zaparkovanými vozidly, vyřadí rychlost a spoléhají na to, že kdo bude chtít vyjet z kolmé řady, podélně zaparkované vozidlo odtlačí. Ráno to na takovém sídlišti asi musí být pěkná taškařice, hraničící s ikonickou hrou Tetris. Ale proč ne, když jim to vyhovuje a neřeší přestupek "stání ve vozovce", je taková ranní rozcvička jejich věc.

Jak se ale dívat na přestupek z titulní fotografie? Je ze stejného sídliště a o jeho závažnosti, v porovnání s tím, jestli někdo parkuje méně než 5 metrů před přechodem, asi netřeba diskutovat. Řidič podélně zaparkovaného vozu svým chováním vyslal postiženému řidiči jasný vzkaz: „Mě nezajímá, že jsi invalida. Až budeš chtít zaparkovat, tak si to auto odtlač“. A nic na tom nezmění ani teoretická možnost, že ho do pozice před vyhrazeným místem odtlačil někdo jiný. Řidič je za svoje auto zodpovědný a musí při tomto způsobu parkování s takovou variantou počítat.

Vyhrazené místo pro invalidu, obzvláště před jeho bydlištěm, by mělo být pro všechny ostatní řidiče naprosto nedotknutelné a měli by takové vyhrazené místo se vší vážností respektovat. Ne jako před obchodními centry, kde spoléhají na to, že je tam míst několik a případný invalida vždy na nějakém zaparkuje. V tomto případě je místo jedno a navíc určené pro konkrétní vozidlo. 

Za podobný přestupek může v rámci § 125c dostat řidič na místě pokutu až do výše 10 tisíc korun. V rámci správního řízení je maximální výše pokuty stejná. Je to dost, nebo málo? My máme následující teorii: Dokud budou řidiči páchat přestupky, jsou sazby pokut nízké. Kdyby za něco podobného hrozilo například absurdních 50 tisíc, věříme tomu, že by na invalidech nikdo neoprávněně neparkoval.

Jaký názor máte na blokování vyhrazeného místa pro invalidu? Napište nám do diskuze.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.