Odřel jsem ti auto, ale nechci pokutu a nemám čas tady čekat. Takže já jedu, sorry…

Ujetí od dopravní nehody
Foto: Martin S.

Je to buranství toho nejhrubšího zrna. Odřít druhé auto na parkovišti se stát může. Nikdo není dokonalý. Ale odjet od nehody a nenechat na sebe ani kontakt, je nejen neslušné, ale jde také o jeden z nejtěžších dopravních přestupků.


Přijít k zaparkovanému autu a zjistit, že ho někdo odřel, je velká nepříjemnost. Ještě větší nepříjemnost je to však v případě, že viník od nehody ujel a nenechal na sebe ani kontakt. V takové situaci totiž nezbyde nic jiného, než si opravu zaplatit ze svého, nebo v případě uplatnění havarijní pojistky zaplatit tzv. spoluúčast. Ta je však mnohdy tak vysoká, že ani nemá cenu pojištění čerpat. Tím spíše, když může poškozený navíc přijít o léty získané slevy.

Přišel jsem na parkovišti u obchodního centra k autu a vidím, že mi někdo odřel nárazník. Nenechal na sebe ani telefon
Martin S.; Praha

Přitom by stačilo tak málo. Napsat na kousek papíru: „Omlouvám se za poškození vašeho auta. Škodu uhradím ze svého povinného ručení“. Doplnit jméno a telefon a bylo by to ve většině případů vyřízeno. Z pohledu zákona by se viník sice i tak dopustil přestupku ujetí od nehody, ale je málo pravděpodobné, že v případě, že by se s poškozeným domluvil, by to někdo řešil. Své o tom ví i Martin S., kterému někdo na parkovišti u OC Černý Most odřel auto: „Přišel jsem k autu a vidím, že mi někdo odřel nárazník. Nenechal na sebe ani telefon. To je podle mě skutečně buranství toho nejhrubšího zrna. Když někdo nemá ani tolik slušnosti a uteče jako malý kluk, nedá se to ani jinak nazvat. O co mu šlo? To tam byl s kradeným autem, nebo byl opilý? Co ho přimělo k tomu, že ujel? Nechápu“, smutně komentuje situaci Martin.

Ujetí od dopravní nehody, a je úplně jedno, jak je závažná, je poměrně těžký přestupek, za jehož spáchání je řidičům přičítáno 7 bodů v rámci bodového systému. Jedná se tedy o jeden z nejzávažnějších přestupků. Přestupek je možné vyřešit příkazem na místě (udělením pokuty) až do 5000,- Kč. Kdyby tedy pachatele zachytily například kamery, měl by jistě velký problém. Přitom škodu „platí“ viník ze svého zákonného pojištění (povinné ručení; pozn. redakce). Ze své kapsy nezaplatí nic. Jde tedy skutečně jen o to, být slušný. Ale to se mezi českými řidiči, bohužel, příliš nenosí. Nebo máte jinou zkušenost? Napište nám do diskuze.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.