Ojetina s „neviditelným“ tuningem? Na STK nemusíte projít a bude vás to stát dost peněz

Tuning Škoda Kodiaq
Foto: Jan Smékal

Nemusí vás to vůbec napadnout. Koupíte si v bazaru ojeté auto, jenže neprojdete technickou kontrolou. Proč? Kvůli tuningu. Že nebyl na autě vidět? To ještě neznamená, že na něm není.


Možná se vám to někdy stalo. Koupili jste si ojeté auto, na kterém nebyly na první pohled znát jakékoliv úpravy. Žádná tmavá skla, barevné žárovky, spojlery, neschválený výfuk nebo třeba nehomologovaná sedadla. Přesto ale při návštěvě STK odejdete s nepořízenou. Proč? Může se stát, že na autě je úprava, která není sice na první pohled viditelná, přesto je v rozporu s vyhláškou.

Pozor na rozměr kol

Může jít například o neschválený rozměr kol. Respektive takový rozměr kol, který není uveden v technickém průkazu. Předchozí majitel si třeba chtěl dát na svoje auto širší pneumatiky, nebo pneumatiky s nižším profilem, než je uvedeno v technickém průkazu, a máte problém. Na STK se technik podívá do „techničáku“, porovná zápis s rozměrem uvedeným na bočnici pneumatiky, a je jasno. Známku nedostanete a budete muset přijet znovu a se správnými pneumatikami.

Problémem může být i velký odklon kol

Dalším problémem může být například nezapsaná úprava týkající se nesprávného rozměru disků. Časté jsou také úpravy týkající se negativního odklonu kol. Někdy je taková úprava pouhým okem sotva rozpoznatelná, jindy je přímo do očí bijící. Je-li ale změřeno, že je odklon vyšší než povolená tolerance, kontrolou opět neprojdete.

Modré žárovky? Zapomeňte!

Pozor si také dejte na barevné, nebo neschválené žárovky ve světlech. Při zkušební jízdě to samozřejmě neuvidíte. Je proto dobré podívat se, jak auto svítí a bliká ještě před tím, než na zkušební jízdu vyrazíte. I neschválené, a z neoriginálních dílů namontované, dynamické blikače, způsobí při technické kontrole problém. Ano, i majitelé starších aut chtějí mít animované blinkry, ale bohužel. Jestliže nebyly na auto schváleny, a případná změna není zapsána v technickém průkazu, bude to problém.

Kontrola s techničákem v ruce

A proč si majitelé svá auta vlastně takto upravují? Jediným cílem je odlišit se. Drtivá většina podobných úprav totiž k žádným lepším jízdním vlastnostem vozu nevede. Automobilky podávají auta optimalizovaná svým nastavení na co nejbezpečnější a nejhospodárnější provoz. Domácí úpravy k žádným zázračným, a především pozitivním, změnám nevedou. Pozor tedy při nákupu ojetého auta. Vždy si prověřte, zda je vše v souladu s technickým průkazem a platnými předpisy. Ať nemáte problémy.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.