Pamatujete? Novodobá Octavia je tu s námi už od roku 1996

Škoda Octavia Scout
Foto: Jiří Soukup

Byla to tehdy velká událost. Automobilka Škoda vypustila v roce do světa moderní rodinný liftback, který se v podstatě ihned stal bestsellerem. A je tomu tak dodnes, kdy netrpělivě očekáváme inovovanou podobu čtvrté generace.


První generace

V roce 1996 zavedla automobilka Škoda do své nabídky první nový model vyvíjený po vstupu koncernu Volkswagen. Octavia, tehdy v provedení liftback, znamenala výrazné rozšíření nabídky směrem vzhůru nad tehdy vyráběný model Felicia. V roce 1998 doplnilo liftback v nabídce provedení kombi, které si rychle získalo u zákazníků nesmírnou oblibu a díky kterému dodnes patří Octavia k nejprodávanějším vozům kombi vůbec. Elegantní karoserie s koncernovou technikou kompaktních modelů poskytuje v případě liftbacku 528 litrů místa pro zavazadla, kombi disponuje 548 litry prostoru. Modernizací prošla Octavia první generace v roce 2000. Design se tehdy měnil jen decentně, byl o něco „uhlazenější“ než dříve, drobnými úpravami, zejména z hlediska bezpečnosti, prošla i technika.

Druhá generace

Na autosalonu v Ženevě v roce 2004 měla premiéru druhá generace Škody Octavia, tehdy v provedení liftback se zavazadlovým prostorem o objemu 560 litrů. Kombi s 580litrovým zavazadelníkem se objevilo o pár měsíců později. Druhá generace rozvíjela úspěšný recept té první, postupně v její nabídce zdomácněly přeplňované motory TSI. Opět přišla i varianta s pohonem všech kol, technickou novinkou byly automatické převodovky DSG. Kromě sportovního provedení RS, které je k dispozici v každé novodobé generaci Octavie, se v té druhé premiérově objevilo i „outdoorové“ provedení Scout. Facelift s novými většími a výraznějšími světlomety dostala druhá generace v roce 2008.

Třetí generace

Octavia třetí generace se světu představila 11. prosince 2012, v lednu 2017 pak následovala modernizace, která nabídla zejména novou „čtyřokou“ tvář s hranatými světlomety. Třetí generace přinesla moderní platformu MQB a s ní také kompletní přechod na paletu přeplňovaných motorů, které ovšem tvořily páteř nabídky i předchozí generace. Objem zavazadelníku činil 590 litrů u liftbacku a 610 litrů u kombi.

Čtvrtá generace

U Octavie byla vždy nesmírně důležitá její varianta kombi, takže vlastně není divu, že ta se při uvedení čtvrté generace představila zároveň rovnou s liftbackem. Oproti předchozím generacím dostala čtvrtá Octavia nejen nový design, který Škoda dále rozvíjí i u svých dalších modelů se spalovacími motory, ale především výrazně inovovanou techniku a platformu MQB. Právě ve čtvrté generaci se k tradičním modelům s benzinovými a naftovými motory připojilo i mild-hybridní a plug-in hybridní provedení, díky čemuž se z tohoto modelu stal ještě o něco univerzálnější vůz. Tolik sledovaná hodnota objemu zavazadlového prostoru je 600 litrů u liftbacku (Octavia G-Tec nabídla v liftbacku 455 litrů a Octavia iV 450 litrů) a 640 litrů u kombi (495 l G-Tec a 490 l Octavia iV).

Inovovaná Octavia IV

Už brzy bude odhalena inovovaná podoba bestselleru Škoda Octavia. Designérské skici přinášejí první pohledy na připravované změny. „Oživit a rozvíjet designové charakteristiky ikon naší značky je fascinující úkol. Při nejnovější modernizaci modelu Octavia jsme upravili nárazníky a masku chladiče. Zároveň jsme zostřili kontury světlometů, čímž jsme našemu bestselleru propůjčili ještě výraznější a sportovnější vzhled,“ komentuje podobu modernizované Octavie šéfdesignér automobilky Oliver Stefani.

Designérské skici napovídají, že v rámci modernizace dostanou obě karosářská provedení modelu Octavia nový přední i zadní nárazník a také přepracovanou masku chladiče. Nový bude i světelný podpis modelu a světlomety se pochlubí krystalickým prvkem Crystallinium, který už známe z nových generací modelů Superb a Kodiaq. I nová Octavia přijede jako výkonná sportovní verze RS, k dispozici bude také oblíbený Sportline.

Změny přicházejí po více než čtyřech letech od představení aktuální čtvrté generace modelu Octavia. Ta se poprvé světu ukázala v listopadu roku 2019.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.