Parkování tzv. „na pána“ je přestupek za 2 tisíce. U většiny nákupních center však nikoliv

Foto: Jiří Soukup

Ukazatel počtu volných míst na parkovišti ukazuje číslovku 47, přesto není kde zaparkovat. Řidiči některých vozů si totiž s čárami na silnici hlavu příliš nedělají a zaberou klidně i dvě místa. Pokuta jim ale nehrozí, i když jde o přestupek


Foto: Jiří SoukupZažil to asi každý, kdo kdy parkoval například v podzemních garážích nákupního centra nebo třeba před nějakým velkým supermarketem. Na parkovišti parkuje méně aut, než je kapacita parkoviště, přesto není kde zaparkovat. Důvodem jsou řidiči, kteří bezohledně parkují přes dvě místa, a nezajímá je, že další nebudou mít kam svůj vůz odstavit. Řidiči bezohledně parkujících vozů se možná bojí, aby jejich auto neutrpělo nějaký ten šrám, o které není na parkovištích nouze, anebo prostě neumí parkovat a potřebují pro svá velká auta slot pro autobus. Jenže co ti ostatní? Kde mají zaparkovat?

Podle policie jde přitom o přestupek, za který lze uložit pokutu až dva tisíce korun. Jenže ne vždy a ne všude. Zákon o provozu na pozemních komunikacích totiž řeší pouze veřejné komunikace, nikoliv komunikace soukromé. Jakkoliv by tedy na veřejné komunikaci šlo s největší pravděpodobností o přestupek „Porušení vodorovného dopravního značení“, kdy řidič nesmí obrysem auta přesahovat do dalšího stání, na parkovišti před supermarketem to pravděpodobně přestupek nebude. Tato parkoviště totiž v drtivé většině případů patří provozovateli obchodu a nejedná se tak o veřejnou komunikaci.

Foto: Jiří SoukupPodle dostupných informací policie ani k supermarketům nejezdí a toto jednání v podstatě nijak nepostihuje. Je tak dost možné, že bezohlední řidiči, kteří pohodí své auto přes dvě parkovací místa, na takovou skutečnost spoléhají, a se slušným chováním si moc hlavu nedělají. Přitom kdyby se všichni chovali slušně a ohleduplně, bylo by na parkovišti více míst a určitě by se v rámci slušného chování dalo zamezit i tomu, aby každé druhé auto bylo odřené od souseda, který bezohledně při vystupování otevřel dveře.

Zatím to ale vypadá, že se na mnoha parkovištích odehrává boj podle pravidla „silnější vyhrává“. Spíše bychom ale řekli, že v těchto případech vyhrává lidská hloupost a arogance. Snad ale jenom do chvíle, než se takto arogantní řidiči jednoho dne objeví na parkovišti, kde má být 47 volných míst, ale zaparkovat se jim nepodaří.

Parkování tzv. „na pána“ je přestupek za 2 tisíce. U většiny nákupních center však nikoliv

Jiří Soukup

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.