Parkovat kolmo k chodníku? Někdy můžete, jindy vás ale čeká pokuta až 2 tisíce

Foto: Jiří Soukup

Podle základního pravidla se smí zastavit a stát pouze vpravo ve směru jízdy co nejblíže k okraji pozemní komunikace. Jsou ale i výjimky. Většinou se vás však týkat nebudou.


Podélné stání (rovnoběžně s okrajem vozovky) není u velké části řidičů zrovna ve velké oblibě. Jenže mnohdy není zbytí. Je to prostě základní způsob parkování. Parkovat lze samozřejmě i šikmo nebo kolmo k vozovce, ale to pouze tam, kde to je povoleno dopravní značkou, například IP11b. Tam, kde to není vyznačeno lze takovým způsobem parkovat pouze v případě, že tím nebude ohrožen provoz. Majitelé motorek, nebo malých vozidel typu Aixam nebo Smart, tak s oblibou parkují. Ovšem občas se „ohrožení provozu“ takovým parkováním dopustí i oni. Víte kdy?

Nejprve si řekněme, co o parkování říká silniční zákon. V paragrafu 25 se uvádí, že „… řidič smí zastavit a stát jen vpravo ve směru jízdy co nejblíže k okraji pozemní komunikace a na jednosměrné pozemní komunikaci vpravo i vlevo“. Dále se zde uvádí, že „…nedojde-li k ohrožení bezpečnosti a plynulosti silničního provozu, smí v obci řidič vozidla o celkové hmotnosti nepřevyšující 3500 kg zastavit a stát kolmo, popřípadě šikmo k okraji pozemní komunikace nebo zastavit v druhé řadě“. To nastane třeba v situaci, kdy vozidlo je tak malé (např. motorka nebo vozítko typu Smart), že nebude vyčuhovat z řady podélně stojících aut.

Je proto potřeba pamatovat na to, že při stání musí zůstat volný alespoň jeden jízdní pruh široký nejméně 3 m pro každý směr jízdy, a že při zastavení musí zůstat volný alespoň jeden jízdní pruh široký nejméně 3 m pro oba směry jízdy. A na to právě občas řidiči, nejen těch malých automobilů, zapomínají. V takovém případě však hrozí pokuta, krajní možností je potom i odtah. To v situaci, kdy zaparkované vozidlo brání provozu, resp. jeho bezpečnosti.

Jak se díváte na kolmé parkování malých aut? Napište nám do diskuze.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.