Pes, nebo jiné zvíře v autě? Pozor na rozdílné předpisy v jiných zemích. Pokuty bývají vysoké

Foto: Jan Smékal

Jedete na dovolenou i s domácím mazlíčkem? Pozor na rozdílná pravidla pro přepravu zvířat v zahraničí. Ať už je to pes, kočka, křeček, prasátko nebo třeba chameleon, ujistěte se, že je jeho přeprava bezpečná.


Jistě se shodneme, že si naši chlupatí, šupinatí, opeření, bodlinatí i další zvířecí přátelé zaslouží dobré zacházení. Obzvláště to platí o cestování autem, které pro ně i jejich pány bývá mimořádně náročným dobrodružstvím plným překážek. V čem bychom tedy na domácí mazlíčky měli při jízdě autem myslet? 

Soužití se zvířaty vždy pomáhají jasná a srozumitelná pravidla. Váš mazlíček by tak měl mít pro cestování přidělené „své“ místo v autě, na které si může zvyknout. Na stálé místo ho naučte a pak už ho pokud možno neměňte. Alespoň zpočátku pomůže, když mu ho zařídíte trochu jako u vás doma. Ať už to bude oblíbenou dekou, hračkou nebo jinými předměty, na které je zvyklý. 

Jednou z možností je přeprava zvířete v zavazadlovém prostoru, který by v takovém případě měl být oddělený mříží. Ne všem majitelům a domácím mazlíčkům to však vyhovuje. Ideální je pak jízda na zadním sedadle za využití speciálního postroje, který se připevňuje k bezpečnostním pásům. Nastavitelný zvířecí pás lze levně přikoupit ke každému vozu v rámci originálního příslušenství. Pozor, zvíře by rozhodně nikdy nemělo být připoutáno za obojek. 

Nejen lidem, ale i zvířatům škodí přílišný hluk. Některé studie například prokázaly výrazně horší sluch u loveckých psů, kteří jsou často vystaveni výstřelům. Hlučná hudba přitom může představovat podobnou zátěž. Na sluchu psů nebo koček se negativně podepisuje zejména dlouhodobé vystavení jednomu typu zvuků, který se neustále opakuje. Rádio „na plné pecky“ tedy při jízdě rozhodně není to pravé. 

Pokud vám vadí chlupy, sliny, bláto a další „vedlejší produkty“ vašeho miláčka, můžete sáhnout po originálním ochranném potahu na zadní sedadla. Je skladný, jeho instalace je otázkou několika desítek sekund a dokonale ochrání sedačky před znečištěním nebo poškozením. Povrch tkaniny je nepromokavý, snadno omyvatelný a navíc protiskluzový, čímž zvyšuje komfort cestování. Vy i váš zvířecí parťák tak můžete vyrazit na cestu bez zbytečného stresu. 

Dlouhé cestování je náročné pro každého. Psům byste měli udělat přestávku každé dvě až tři hodiny, tato doba je nicméně individuální a některá zvířata mohou vyžadovat i častější zastávky. Využijte přestávku nejen k venčení, ale také k pití a krmení. Vždy je lepší dát zvířeti najíst venku než tuto potřebu řešit za jízdy. Pokud si nejste jistí, jak bude jízdu snášet, zastavujte o to častěji. 

Uvnitř kabiny by se mělo přepravovat jen takové zvíře, které poslouchá základní povely, nebo je pevně zajištěno. Řízení automobilu vyžaduje plné soustředění a sebekratší rozptýlení pozornosti může vést k nehodě. Pokud má vaše kočka svou hlavu – ostatně jako většina koček na světě – určitě bude ve větším bezpečí v pevném přepravním boxu než na klíně řidiče. Bez ohledu na to, že zrovna tohle místo považuje za své. 

Koupili jste si malé roztomilé prasátko, ale vyrostl z něj pořádný pašík? Nezoufejte, moderní auta jsou bytelná. Přesto se však vyplatí investovat do speciálního vybavení. Ke svému vozu si můžete dokoupit například odolnou gumovou podlahu do kufru nebo praktické přepážky pro rozdělení vnitřního prostoru. Zabráníte tak škodám a snížíte možnost poranění. Chcete-li předejít zápachu, jeho příčinu nepřekrývejte, ale odstraňujte. Pravidelně vysávejte a čistěte svůj vůz a stejně tak myjte i své zvíře. 

Před každým delším výletem nachystejte svému domácímu mazlíčkovi jeho vlastní cestovní balíček. Ten by měl obsahovat všechno důležité – doklady a případné léky, jídlo, oblíbenou misku, alespoň základní zásobu vody (místní zdroje nemusí být vždy vhodné), jednu nebo dvě osvědčené hračky, čistící prostředky a sáčky na odstranění výkalů a nečistot, případně i jeho vlastní polštář, deku či pelíšek. Tak, aby mu nic nechybělo a zároveň se cítil co nejvíc jako doma. 

Existují země, kde je zamykání zvířat v opuštěném autě nezákonné. V každém případě jde o nebezpečný zvyk. V teplém dni se teplota uvnitř vozu může poměrně rychle zdvojnásobit, a to i v případě, že je venku částečně pod mrakem. Dokonce i pootevřené okno má na výsledek jen zanedbatelný vliv a přehřátí pak může vést i ke smrti. O moc lepší není situace ani v zimě, a tak platí jednoduché pravidlo – než muset zvíře nechat v autě, raději ho nechte doma. 

Při pohledu do očí zvířecího miláčka bývá těžké odolat jeho přáním. Myslete ale na to, že zdraví je to nejdůležitější a při jízdě autem je vždy na prvním místě bezpečnost. Malé zvíře cestující na rameni nebo volně v interiéru se může zranit při prudkém brzdění, mazlíčkovi na klíně zase hrozí vážná poranění od airbagů při nehodě. Uplatňujte proto na zvířecí pasažéry ještě přísnější měřítka, než na ty lidské, nikoliv naopak.

 

 

 

 

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.