Platí přenosná značka postavená na chodníku? Není to tak jednoznačné

Foto: Jan Smékal

Přenosná značka je podle zákona nadřazena stálým značkám. Jsou ale případy, kdy je taková značka postavena například za zaparkovaným vozidlem, nebo otočena proti směru jízdy. Platí i v takovém případě?


Řekněme si to rovnou – řidič, který poruší zákaz na zákazové přenosné značce, bude v případě předvolání k vysvětlení spáchání dopravního přestupku většinou v důkazní nouzi. Budeme-li se bavit například o situaci na úvodní fotografii, kdy by přenosná dopravní značka nemusela být za případným zaparkovaným vozem vidět, musel by řidič skutečně dokázat, že značka vidět opravdu nebyla.

Jenže jak na to? Při podání vysvětleni by musel řidič předložit nějaký relevantní důkaz. Tím by mohla být třeba fotografie daného místo, nebo záznam z palubní kamery, ze kterého by bylo zřejmé, že řidič skutečně nemohl značku vidět. Jenže kdo si fotí místo, kde parkuje? Většinou nikdo. V praxi proto bude velmi obtížné takové tvrzení obhájit. Lze samozřejmě využít svědectví druhé osoby, pozor ovšem na osoby spřízněné. Takové svědectví by nemuselo vždy projít.

Nepříjemné situace také vznikají při čištění silnic. Ne vždy majitel vozu zaregistruje dopravní značku v dostatečném předstihu, resp. ne vždy má možnost svoje auto přeparkovat. Je třeba na delší služební cestě nebo na dovolené. Paragraf 19 zákona č. 13/1997 Sb. sice říká, že Silniční správní úřad je oprávněn rozhodnout o označení místní komunikace nebo průjezdního úseku silnice nebo jejich částí, na kterých je z důvodu veřejného zájmu dočasně zakázáno stání silničních vozidel, příslušnou dopravní značkou podle zvláštního předpisu.

Zároveň ale říká, že Rozhodnutí o označení musí být provedeno nejméně týden před dnem dočasného zákazu stání na příslušné pozemní komunikaci a na řízení silničního správního úřadu se v tomto případě nevztahují obecné předpisy o správním řízení. V případě, že by majitel vozu věrohodně prokázal, že nebyl objektivně schopen vozidlo přeparkovat, neměl by mít s vyřešením případné sankce problém.

Máte nějakou zkušenost s řešením dopravního přestupku v souvislosti s přenosnou dopravní značkou? Napište nám do diskuze

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.