Platí při výjezdu z obytné zóny přednost zprava? Většina řidičů v tom má jasno, přitom jsou úplně mimo

Foto: Jan Smékal

V obytné zóně platí specifická pravidla, ale velká část řidičů o nich nemá ani tušení. Třeba parkování, rychlost, nebo pravidlo o přednosti v jízdě. Tam chybují řidiči asi nejčastěji.


Obytných zón ve městech a vesnicích neustále přibývá. Tváří se jako běžné silnice, není u nich většinou značka omezující rychlost, nebo upravující pravidla přednosti v jízdě, přesto, nebo právě proto, se musí mít v takové zóně řidiči na pozoru. Především proto, že v obytné zóně si mohou hrát na silnici děti. Jak je to tedy s pravidly v obytné zóně a platí zde přednost zprava? Velká část řidičů si myslí, že v obytné zóně musí dát pouze přednost hrajícím si dětem, ale o omezení rychlosti, zákazu parkování, nebo právě o úpravě pravidla pravé ruky, nemají často ani potuchy.

Jak je to s rychlostí? Jakkoliv je v obci rychlost většinou omezena na 50km/h, je-li na silnici umístěna značka IP26a, tedy Obytná zóna, je v takovém úseku omezena maximální rychlost na 20km/h. V některých obytných zónách ale mají místní obyvatelé s neukázněnými řidiči velice špatné zkušenosti. Není totiž výjimkou, že v rovném úseku někteří „závodníci“ rozjedou svoje auto klidně i na 60 km/h. O tom, jak to obyvatelé jedné středočeské vesnice vyřešili, jsme psali zde.

Specifická je také úprava pravidel ohledně parkování. V obytné zóně se smí parkovat pouze na místech k tomu určených. A to i v tom případě, že by byla silnice široká třeba deset metrů. Parkovat se zde prostě nesmí. I tohle pravidlo ale mnoho řidičů často porušuje. Například návštěvy obyvatel, kteří v obytné zóně mají svoje byty a domy.

A jak je to tedy s tou zmíněnou předností v jízdě? Tady dávejte velký pozor. Jakkoliv může být silnice v obytné zóně široká a tvářit se jako hlavní, hlavní silnice to rozhodně není. A neplatí zde ani přednost zprava. Řidič, který z obytné zóny vyjíždí, musí dát přednost všem ostatním vozidlům. V tomto případě je totiž obytná zóna něco podobného jako například polní, nebo lesní cesta. Pozor tedy, až budete z obytné zóny vyjíždět. Mohli byste být nemile překvapeni.

Víte o tom, že v obytné zóně neplatí přednost zprava? Napište nám do diskuze.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.