Platí ta značka vpravo nebo vlevo? A platí vůbec?

Foto: Jan Smékal

Čas od času se na internetu vedou diskuze o tom, zda platí značka nakreslená barvou na vratech, značka zrezlá nebo třeba značka, která je otočená vzhůru nohama. Jak to tedy je?


Přenosné dopravní značky mají svá specifika. Jsou nadřazené vodorovnému dopravnímu značení, tedy čarám na silnici, i svislému značení, tedy klasickým značkám. Jenže jen tak pohodit přenosnou značku k chodníku také nelze. Jejím špatným umístěním totiž mohou vzniknout pochybnosti, zda je příslušná přenosná dopravní značka, případně její výklad, pro řidiče relevantní. Špatným umístěním se navíc taková značka může pro řidiče stát nečitelnou.

Podívejme se třeba na situaci z pražských Vinohrad. V jedné z ulic tam byla umístěna přenosná značka B28, tedy zákaz zastavení. Jenže značka byla umístěna tak, že pro řidiče nemuselo být zřejmé, na které straně od značky takový zákaz platí. Platí zákaz na levé straně od značky, tedy z pohledu směru jízdy za ní, nebo i vpravo od značky, tedy z pohledu jízdy před značkou?

Podle zákona je každý účastník silničního provozu povinen řídit se dopravním značením a to i přes to, že značka není zcela v souladu s technickými předpisy týkajícími se tvaru, barvy nebo umístění takové značky. Zákon tím říká, že není v kompetenci řidičů rozhodovat, zda značka platí nebo ne, a je jejich povinností se takovou značkou řídit. Značka „Zákaz stání“ nakreslená fixou na dveřích garáže takovou značkou určitě není, nicméně přenosná značka, byť špatně otočená, takovou značkou určitě je.

V případě značky na ulici na Vinohradech bylo pro některé řidiče možná matoucí, kde značka platí, ale řešení je jednoduché. Není-li to na značce vyznačeno jinak, platí zákazová značka vždy až za ní. V tomto případě by tedy bílá škodovka značku porušovala, tmavé auto nikoliv. Policie by tedy v tomto případě správně pokutovala řidiče bílého vozu. Ale pozor, rozhodně se v podobných situacích vyplatí používat selský rozum. Je to rozhodně lepší než v případném správním řízení prokazovat, že značka na daném místě nebyla, případně že byla spadlá nebo třeba zakrytá plachtou.

Máte nějakou vlastní zkušenost s řešením dopravního přestupku kvůli sporné dopravní značce? Napište nám do diskuze pod článkem.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.