Policie zveřejnila video dokazující bezohlednost řidičů kamiónů

Přestupky kamiónů - ilustrační foto
Foto: Jan Smékal

Policie na svém twitterovém účtu zveřejnila video, které dokládá tristní situaci na českých dálnicích. Minutu trvající záběr z policejního vrtulníku, na kterém je vidět pomalé vzájemné předjíždění kamiónů, hovoří za vše.


Situace na českých dálnicích není nijak růžová. Nebezpečné chování řidičů osobních i užitkových vozidel roto přimělo policii v poslední době k několika bezpečnostním akcím a konečně se zdá, že se Policie ČR zaměří i na bezohledné chování řidičů kamiónů. Jak se někteří řidiči těchto vozidel na silnicích chovají, dokládá i video, které na svém twitterovém účtu policie zveřejnila. Je na něm vidět předjíždění kamiónů minimální rozdílovou rychlostí, což způsobuje zpomalení provozu a vytváření nebezpečných situací při zpomalování ostatních vozidel v levém pruhu.

Jakkoliv je jasné, že kamióny nemohou po dálnicích jezdit maximální povolenou rychlostí, tedy 130 km/h, nelze se domnívat, že rozdíl v rychlosti například 3 km/h je důvodem k bezohlednému předjíždění. Zákon totiž říká, že: „Řidič nákladního automobilu o celkové hmotnosti převyšující 3 500 kg a řidič jízdní soupravy, jejíž celková délka přesahuje 7 m, nesmí předjíždět jiné vozidlo, pokud k jeho předjetí nemá dostatečnou rychlost, takže by omezil v jízdě ostatní vozidla svou výrazně nižší rychlostí jízdy (§ 36 odst. 4 cit. zákona)“.

Nedodržování bezpečné vzdálenosti je u kamionů koloritem. Ale jakmile přejedou hranice do Německa, tak se přímo zázrakem rozestoupí. Také zdlouhavé předjíždění se v Německu moc často nevidí. Je to zkrátka o nastavení a zejména vymáhání pravidel
Martin Šimůnek; čtenář webu TestyOjetin.cz

Jde tedy o pojem „omezit“, který v praxi znamená povinnost řidiče počínat si tak, aby jinému účastníku provozu na pozemních komunikacích nijak nepřekážel. Jestliže tedy řidič kamiónu, který jede rychlostí 80 km/h, předjíždí svého kolegu jedoucího rychlostí 77 km/h a omezí přitom ostatní účastníky silničního provozu tím, že za ním musí zpomalit, dopouští se dopravního přestupku, který může být sankcionován pokutou až 2 tisíce korun.

Větší dohled nad chováním kamiónů si přeje i většina účastníků ankety, kterou jsme před týdnem vyhlásili na našem webu. Ankety se zúčastnilo necelých 2.500 čtenářů, z nichž 68,4 % zastávalo názor, že řidiči kamiónů si z předpisů hlavu nedělají a dělají jeden přestupek za druhým.

Přečtěte si: Policejní "Kamion Team" vyrazil na české silnice

Uvítali byste na českých silnicích častější dohled policie? Napište nám do diskuze.

Policie zveřejnila video dokazující bezohlednost řidičů kamiónů

Jan Smékal

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.