Prestižní Škoda Garde se vyráběla v Bratislavě. Původně to ale mělo být všechno jinak

Foto: ŠKODA Auto

Úplně prvním sériově vyráběným automobilem na Slovensku se stalo kupé Škoda Garde, jeden z vrcholů tehdejší československé automobilové konstrukce. Produkci modelu Garde sem stát přeložil v dubnu 1982 z českého Vrchlabí.


Když byly Bratislavské automobilové závody, působící v městské části Devínska Nová Ves, 1. července 1971 založeny, uvažovalo se o tom, že by právě zde vznikaly osobní automobily střední třídy. Místo zvažované licenční výroby dostala přednost novinka Škoda 720, v té době vyvíjená v Mladé Boleslavi. Vůz klasické koncepce s motorem vpředu pohánějícím zadní kola měl být nabízen jako sedan i praktičtější kombi. Projekt se však nedostal přes fázi prototypu a skončil u ledu.

Velkorysé investice do moderně vybavené bratislavské automobilky, včetně velkokapacitní lisovny a svařovny, tak málem zůstaly nevyužity. Podnik se na dlouho omezil na výrobu příslušenství a dílů či podskupin dodávaných ostatním československým automobilkám, například dveřních závěsů a částí náprav pro vozy Škoda. Sortiment doplnily průmyslové roboty a manipulátory. 

Prestižní Škoda Garde

Úplně prvním sériově vyráběným automobilem na Slovensku se nakonec stalo kupé Škoda Garde, jeden z vrcholů tehdejší československé automobilové konstrukce. Produkci modelu Garde sem stát přeložil v dubnu 1982 z českého Vrchlabí. Během tří let vznikly na čtyři tisíce kusů oblíbeného modelu.

Bratislavští konstruktéři nehodlali zůstat stranou a na bázi modelu Garde vyvinuli vlastní kupé BAZ Škoda 743 Locusta. Zaujalo specifickým designem, ale hlavně motorem jugoslávské značky Zastava (licence Fiat), pohánějícím přední kola. K zajímavým projektům vyvinutým v „Bazce“, jak se továrně přezdívalo, patřil také lehký užitkový vůz Furgonet z let 1982–1983. Vznikl na bázi sedanů Škoda 105/120. Motor zůstal uložen vzadu, v tomto případě pod podlahou prostorné skříňovité nástavby. Podobně jako v případě locusty i řady dalších projektů však zůstalo u více či méně vyzrálých prototypů, výroby se vozy nedočkaly.

V následujícím období pokračovala v halách bratislavské továrny produkce náprav a dalších komponentů hlavně pro škodovácké modely 130/135/136, Rapid a Favorit, ale také pro lehký užitkový vůz Škoda 1203, jehož kariéra odstartovala v českém Vrchlabí a pokračovala ve slovenské Trnavě.

1991: Pod křídla VW

Po roce 1989 a konci komunistického státem řízeného hospodářství odstartovalo hledání silných strategických partnerů pro domácí podniky. V případě „Bazky“ patřily k vážným zájemcům koncerny General Motors, Renault a Volkswagen. Stejně jako v případě mladoboleslavské Škoda Auto byla jako nejlepší vyhodnocena nabídka již tehdy největší evropské automobilky VW. V březnu 1991 získal koncern v podniku většinu, později se stal stoprocentním vlastníkem a společnost se přejmenovala na VW Slovakia. Dnes pracuje pro VW Slovakia v závodech Bratislava, Stupava, Martin a Košice celkem asi 11 tisíc zaměstnanců.

Prvním modelem moderního výrobního programu v Bratislavě se stala třetí generace Volkswagenu Passat (B3), primát patřil 21. prosince 1991 kombi Variant Arriva. Postupně se přidala produkce převodovek a přibývaly také další modely celkem pěti koncernových značek, připomeňme třeba VW Golf nebo Polo. Pozornost zaslouží i tak zásadní milník v rozvoji podniku, jaký v roce 2002 představoval start produkce velkých SUV Volkswagen Touareg a Porsche Cayenne, později doplněné o Audi Q7.

Škoda se do Bratislavy vrátila v podobě modelu Octavia v letech 2008–2011. Následovala výroba vozu Škoda Citigo (2011–2021), od roku 2019 pak z bratislavské linky sjížděl také první sériový elektromobil mladoboleslavské značky – Škoda Citigoe iV.

Na Slovensku po nějakou dobu vznikaly také populární SUV Karoq. Nyní tedy řadu škodovek ze Slovenska doplní nový Superb a Superb Combi. První tři generace modelu Superb se od roku 2001 vyráběly v českých Kvasinách, čtvrtá generace bude už brzy sjíždět z výrobní linky v Bratislavě. Zdejší automobilka založená na počátku 70. let minulého století jako Bratislavské automobilové závody dodávala do Mladé Boleslavi nejen komponenty, ale vyráběly se zde i celé vozy Škoda. Například ve své době populární kupé Garde a Rapid. V čerstvé paměti pak zůstává třeba Škoda Citigo.  

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.