Škoda Enyaq míří do muzea. Po více než 33 000 kilometrech napříč Afrikou

Škoda Enyaq
Foto: ŠKODA Auto

Zářivě žlutý plně elektrický vůz Škoda Enyaq, který absolvoval více než 33 000 kilometrů na náročné trase napříč Afrikou, se stal součástí sbírek Škoda Muzea. Nizozemští cestovatelé chtěli svou cestou inspirovat k udržitelnějšímu cestování.


Po tisících kilometrů absolvovaných v náročných podmínkách se upravený vůz zdárně vrátil zpět do Nizozemska. Odvážní cestovatelé jej nabídli automobilce Škoda Auto a v Zákaznickém centru si převzali model Škoda Enyaq 85x Laurin & Klement. „Renske a Maarten jsou jasným důkazem, že značka Škoda oslovuje každodenní objevitele, aktivní uživatele s touhou poznávat. Je skvělé, že náš elektromobil v tak náročných podmínkách výborně obstál. Svou vynalézavostí a odhodláním nám všem navíc dokázali, že pokud si jdete za svým snem, neexistuje žádná překážka, která by vás mohla zastavit. Vystavením vozu ve Škoda Muzeu můžeme tento odkaz uchovat a předávat dál.“ 

Napříč Afrikou udržitelně s mírně upraveným sériovým vozem a fotovoltaickými panely

Nizozemští cestovatelé Renske Coxová a Maarten van Pel chtěli dokázat, že dobrodružství může být udržitelné. Pro svoji expedici založili neziskovou organizaci, aby s pomocí přibližně 35 partnerů mohli realizovat nápad vydat se do neznáma elektromobilem. Vybrali si model Škoda Enyaq 80 s baterií o kapacitě 82 kWh (využitelných 77 kWh) a pohonem zadních kol. „Všimli jsme si, že lidé často považují udržitelnost za něco, co se musí udělat, co není zábavné a co stejně nikdy nemohou udělat správně. To chceme změnit: postarat se, aby to bylo zábavné a přístupné, aby se k nám přidalo více lidí. A vůz Škoda Enyaq jsme si vybrali proto, že je to běžné rodinné auto, díky čemuž je naše expedice pro ostatní přístupnější. Navíc je úsporný a dostatečně velký, aby se do něj vešlo všechno, co potřebujeme.“ 

Automobil prošel základními expedičními úpravami: zadní část vozu byla přestavěna tak, aby poskytla co nejvíce úložného prostoru, na střechu přibyl stan a pro lepší trakci byl Enyaq vybaven i terénními pneumatikami. Důležitou součástí výbavy však byla souprava pro nabíjení pomocí solární energie. Rozkládací panely o ploše 60 metrů čtverečních nakonec posloužily k zajištění 54 % energie na celkem 33 360 km procestovaných na africkém kontinentu. 

Unikátní vůz exponátem Škoda Muzea

Automobil obou cestovatelů se po dobrodružné cestě do jižní Afriky a zpět vrátil do Mladé Boleslavi. Od 27. června se stal součástí sbírky Škoda Muzea v Mladé Boleslavi, kde bude od 10. července do 30. září vystaven v expozici. Po předání vozu do sbírky Škoda Muzea si mladý pár v Zákaznickém centru převzal nový vůz Škoda Enyaq 85x modelového roku 2024 ve vrcholném provedení Laurin & Klement. 

Předchozí výkonové verze 80 a 80x nahradily efektivnější a výkonnější varianty 85 a 85x. Ty jsou schopny vyvinout maximální rychlost 180 km/h a disponují novým, výkonnějším a efektivnějším pohonným ústrojím s vyspělým elektromotorem. Enyaq 85x s pohonem všech kol má nyní výkon 210 kW a nový software podporující funkci předehřívání akumulátoru. Vyšší je i nabíjecí výkon (až 175 kW), takže nabití baterie o kapacitě 82 kWh (využitelných 77 kWh) z 10 na 80 % nyní trvá pouze 28 minut.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.