Uhněte, pospíchám! Jízda a předjíždění v odstavném pruhu se stávají běžným přestupkem

Foto: Pixabay

Courat se v ranní dopravní špičce po pražské Jižní spojce není rozhodně nic zábavného. Předjíždět kolonu odstavným pruhem ale může přijít řidiče pěkně draho.


Kdo jezdí pravidelně například po pražské Jižní spojce, dá nám jistě za pravdu, že není nic neobvyklého vidět řidiče, jak předjíždějí pomalu se sunoucí kolonu jízdou v odstavném pruhu. Nejčastěji se tak děje u sjezdu na D11 a v opačném směru na Mladou Boleslav, tedy na D10. Tam dokonce někteří „mistři“ neváhají využít levý odstavný pruh, resp. krajnici, u svodidel, kterým předjíždějí stojící, nebo pomalu jedoucí kolonu rychlostí i přes 100km/h.

Odstavný pruh ale není určený k jízdě, tím spíše k předjíždění. Hříšníka čeká za takový přestupek pokuta do 2 tisíc korun, nicméně jestliže jízdou a předjížděním v odstavném pruhu způsobí nehodu, může být postih vyšší. Právě třeba u sjezdu na D11 vytvářejí řidiči jízdou v odstavném pruhu velmi nebezpečné situace. Řidiči jedoucí v pravém pruhu, kteří se řádně připojí do odbočovacího pruhu až v místě k tomu určeném, nemohou totiž čekat, že je odstavným pruhem předjíždí „bláznivý Fittipaldi“.

Zákon o provozu na pozemních komunikacích říká, že krajnice není určena k jízdě motorových vozidel. Podle § 11 odst. 2 zákona č. 361/2000 Sb. smí řidič motorového vozidla vjet na krajnici jen při zastavení a stání nebo, jestliže je to nutné, při objíždění, vyhýbání, odbočování nebo otáčení; přitom musí dbát zvýšené opatrnosti. Při vzniku kolony na dálnici nebo silnici pro motorová vozidla mohou řidiči z krajního jízdního pruhu vjet na krajnici, je-li to nutné k vytvoření průjezdného pruhu pro vozidla s právem přednostní jízdy.

Předjíždění jízdou v odstavném pruhu se ale neděje pouze v Praze. Například sjezd z dálnice D10 na Horní Počernice je proslulý tím, že je velmi často ucpaný vozidly. Ta potom stojí v odstavném pruhu, často i v kilometrové koloně. Řidiči, kteří jedou v pravém jízdním pruhu a chtějí se zařadit do toho odbočovacího až tam, kde to je dovoleno, tak zažívají krušné chvilky. Teprve v tu chvíli totiž zjistí, že se do odbočovacího pruhu nedostanou, začínají prudce brzdit a o nebezpečné situace tak není nouze.

Jak se díváte na jízdu v odbočovacím pruhu vy? Napište nám do diskuze.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.