V létě mohou mít auta menší výkon a jezdit pomaleji, než v zimním počasí. Je to ale běžný jev

Foto: Pixabay

Někteří řidiči si mohou v létě všimnout, že jejich auto je línější, zejména u vozidel se slabší motorizací. Akcelerace se může zdát pomalejší a reakce vozu nemusí být tak výrazné jako v chladnějším počasí. Podle odborníků to je však běžný jev.


Posledních pár dní se nejen na území České republiky potýkáme s horkým letním počasím. Léto je pro auta náročným obdobím, protože musí čelit nejen pražícímu slunci, ale také zvýšenému prázdninovému provozu. Díky technologickému vývoji a neustále modernizovaným konstrukcím si auta dokážou v různých podmínkách poradit poměrně dobře. Přesto vysoké teploty mohou řidiče zaskočit nestandardním chováním vozu. Odborníci ze skupiny AURES Holdings, vysvětlují k čemu a z jakého důvodů může dojít.

"Přestože letošní rok ještě tolik teplých dní nepřinesl, globálně horkých dnů v roce přibývá. I proto je pro řidiče při výběru ojetého vozu klimatizace naprostou nezbytností. Je však třeba si uvědomit, že zapnutá klimatizace představuje zátěž pro motor vozu a může tak být zdrojem překvapení, o kterých řidiči často ani netuší. Vyplatí se o nich vědět, stejně jako nezapomínat na pravidelný servis klimatizace v odborném servisu, kde mechanik zkontroluje technický stav jednotlivých komponent i těsnost celého systému, vymění chladicí kapalinu a vydezinfikuje hadice, čímž z nich odstraní nežádoucí bakterie," upozorňuje Petr Vaněček, provozní ředitel skupiny AURES Holdings.

5 překvapení, která nám může auto způsobit v horkém letním počasí:

Kapající voda z auta

Všimli jste si někdy při parkování, že se pod autem objeví louže vody? Někdy si dokonce můžete všimnout kapající vody z podvozku u jedoucích aut. To je způsobeno zapnutou klimatizací, která uvolňuje kondenzovanou vodu z výparníku a není třeba se tím znepokojovat.

Kouř z výdechů ventilace

Bílý kouř vycházející z výdechů ventilace po nastartování vozu může vylekat nejednoho řidiče. Pokud však kouř není štiplavý, není třeba se ho obávat. Kouř není vlatně skutečný kouř, ale vodní pára z horkého a vlhkého vzduchu. Jeho příliš rychlé spuštění přes klimatizační systém zabraňuje tomu, aby se vlhkost zformovala do vodních kapek. Místo toho prochází přímo systémem a způsobuje "kouř". Chvíli spuštěná klimatizace ho ale zastaví.

Hlasité zvuky v motorovém prostoru

Při popojíždění v kolonách ve vedrech si můžete najednou všimnout zvýšeného hluku vycházejícího z motorového prostoru. Tento zvuk je způsoben zapínáním a vypínáním ventilátoru chladiče motoru. Kvůli úspoře paliva neběží stále, ale zapíná se, když teplota chladicí kapaliny příliš stoupne. Když vůz jede rychleji, proudění vzduchu přes kryt chladiče zajistí, že se ventilátor nespustí.

Lepkavá karoserie

Když v létě zaparkujete na delší dobu pod stromem, zjistíte, že míza odkapávající ze stromu se shromáždila v podobě lepkavých kapek po celém autě. Pokud je ponecháte bez povšimnutí, míza ztvrdne a může poškodit lak. Nejlepší je odstranit ji velkým množstvím vody a horkým roztokem šamponu.

Auto je pomalejší

Někteří řidiči si mohou v létě všimnout, že jejich auto je línější, zejména pokud je motor slabší. Akcelerace se může zdát pomalejší a reakce vozu nemusí být tak výrazné jako v chladnějším počasí. Je to způsobeno tím, že horký letní vzduch je lehčí a méně hustý. Rozdíl není velký, ale i přesto snižuje výkon motoru a může mít vliv i na spotřebu paliva. Na druhou stranu, za chladných a svěžích rán budou motory fungovat lépe.

Pociťujete v současném horkém počasí nižší výkon motoru vašeho vozu? Napište nám do diskuze. A jestli se vám článek líbil, sdílejte ho, prosíme, dál. Děkujeme.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.