Učitel autoškoly: „Začátečníci jezdí jako piráti. Řidičák na zkoušku potřebují jako sůl“

Přestupek
Foto: Jan Smékal

Už od příštího roku by měli začínající řidiči dostat řidičský průkaz pouze na dvouletou zkoušku, během které nesmí spáchat závažný dopravní přestupek. Podle učitele z pražské autoškoly to přestupkům z titulní fotografie možná zamezí.


Řidičák si udělá během několika týdnů, potom spěchá rychle do bazaru pro nějaké dvacetileté BMW, Audi, nebo alespoň „vytuněnou oktávku“ s černými skly, pořádným spojlerem a „rourou“ pod nárazníkem, a s pocitem, že Verstappen, Hamilton, nebo Michael Schumacher byli jeho průměrní žáci, vyráží na silnice. Kdo? Sotva osmnáctiletý řidič začátečník, který, když by na to měl finanční prostředky, může hned z autoškoly vyrazit klidně i v tom nejsilnějším supersportu. Bez zkušeností a bohužel většinou i bez respektu. Nejen k autu jako takovému, ale mnohdy i k silničním pravidlům.

Už dlouho si ke mně do auta nesedl žák, na kterém bych nepoznal, že už někdy řídil
Daniel V.; Autoškola Plzeň

Jak to mezi novopečenými držiteli řidičských průkazů chodí nám vyprávěl Daniel V., který pracuje jako instruktor v jedné z plzeňských autoškol: „Poznám hned, že někdo už řídil. Sice možná v autě svého táty ujel pár kilometrů, ale jakmile si sedne do školního auta, chová se, jako by to byl zasloužilý řidič autobusu“, přibližuje realitu Daniel a pokračuje: „Nemají respekt, myslí si, že auto mají v ruce, mají pocit, že dobrý řidič je ten, který rozjede auto na 200 km/h. Vůbec jim nedochází, že to dokáže každý. Ne každý však už dokáže zastavit. A na silnicích to bohužel podle toho vypadá.“

Podle Daniela je na vině především fakt, že v rodinách se celkem běžně učí kluci řídit tzv. „tátovi na klíně“. „To je stejné, jako když dáte nezletilému ochutnat pivo,“ říká Daniel a vysvětluje: „Všichni vědí, že by se to nemělo, ale všichni tvrdí, že je to jenom kapka. A syn se potom opije v šestnácti na diskotéce. U auta je to to samé. Nesmí se to, ale táta řekne, že to je jenom tady na polní cestě. Pak se diví, když mu sedmnáctiletý syn vezme auto z garáže.“

I proto vítá Daniel novelu zákona, která zavádí řidičský průkaz na zkoušku pro začínající řidiče bez ohledu na věk. Pokud takový řidič do dvou let od získání oprávnění spáchá šestibodový přestupek nebo mu bude odebrán řidičský průkaz za závažný přečin, bude muset absolvovat dopravně-psychologickou přednášku a tzv. evaluační jízdu. Půjde o čtyřhodinovou výuku příčin dopravních nehod a jejich prevence a také o čtyřhodinovou teorii a jízdu v autoškole. "Věřím, že to bude na silnicích znát. Takováto novela měla přijít už dávno," říká Daniel.

Souhlasíte s „řidičákem na zkoušku“ pro začínající řidiče? Napište nám do diskuze. A jestli se vám článek líbil, sdílejte ho, prosíme, dál. Děkujeme.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.