Za okno si dal cedulku „Ministerstvo vnitra“ a šup s autem na vyhrazené parkoviště pro invalidy

Foto: Jiří Soukup

Dát si za sklo kartičku s logem Ministerstva vnitra a přisvojit si tak „právo“ parkovat na místě vyhrazeném pro tělesně postižené. Ano, i to někteří řidiči udělají pro to, aby to neměli ke vchodu do obchodu daleko.


Na parkovacích místech vyhrazených pro invalidy smí parkovat pouze držitelé průkazu ZTP/P, nebo řidiči vozidel, kteří v daný okamžik takovou osobu převážejí, resp. doprovázejí. Vyhrazené parkovací místo pro držitele průkazu ZTP či ZTP/P se považuje za jednu z forem zvláštního užívání pozemní komunikace ve smyslu ustanovení § 25 zákona č. 13/1997 Sb., o  pozemních komunikacích, ve znění pozdějších předpisů. Kromě toho, že zákon upravuje, kdo smí taková parkovací využívat, mělo by existovat i něco, čemu bychom mohli říkat „elementární slušnost“.

Ta by měla jakémukoliv zdravému člověku zabránit v tom, aby takové parkovací místo využil, i kdyby to bylo jediné volné místo na celém parkovišti. Je prostě podle nás výrazem naprostého buranství, jestliže na místě pro invalidy zaparkuje dobře stavěný pětatřicátník, který vypadá jako trenér z posilovny, jenom proto, aby nemusel nosit nákup příliš daleko. Přesto se to děje.

Foto: Jiří SoukupNedávno například před prodejnou Lidl v pražských Štěrboholech. Na místě pro invalidy zaparkovala Škoda Superb, za jejímž předním sklem měl řidič umístěnou cedulku s logem Ministerstva vnitra. Žádné viditelné označení, že by šlo o vůz, jehož řidičem, nebo pasažérem, je držitel průkazu ZTP/P, na vozidle nebylo. Pro upřesnění - mělo by jít o modrou kartičku s vodoznakem se vzorem „lipového lístku“, která by měla mít rozměr 106 a 148 mm. Na kartičce je pak ještě vyobrazen symbol invalidy na vozíčku.

Neoprávněné stání na místě vyhrazeném pro invalidy může přijít hříšníka docela draho. Pokud se totiž z jakéhokoli důvodu postavíte na místo vyhrazené pro handicapované, hrozí vám bloková pokuta až 5 000 Kč. A pokud se váš přečin dostane do správního řízení, můžete obdržet pokutu 5 000 – 10 000 Kč. V případě, že vás policie nezastihne, auto vám bude odtaženo. Potom si k částce za pokutu připočítejte ještě výdaje za odtahovou službu.

Protože nevylučujeme, že ve vozidle s kartičkou Ministerstva vnitra za předním sklem skutečně seděl tělesně postižený člověk, nebo někdo, kdo měl nějakou speciální výjimku (ačkoliv podle nás vozy Ministerstva vnitra žádnou takovou výjimku nemají), požádali jsme tiskové oddělení Ministerstva vnitra o vyjádření. To jsme však doposud neobdrželi.

Jak se na podobné chování některých řidičů díváte? Napište nám do diskuze.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.