Zničená pneumatika na rozbité silnici. Může za to řidič, nebo kdo škodu zaplatí?

Foto: Pixabay

České silnice jsou někdy tak rozbité, že není nic neobvyklého, když si na nich řidiči poškodí automobil, nebo zničí pneumatiku. Kdo ale takovou škodu uhradí? Zůstane to na řidiči


V Česku nic neobvyklého. Řidiči kličkují mezi kanály a dírami na silnici, přesto se tu a tam stane, že některý řidič výtluk přehlédne, nebo se prostě již vyhnout nestačí, a poškodí si auto nebo prorazí pneumatiku. Je-li pneumatika poškozena tak, že ji nelze opravit, jde vždy o částku několika tisíc korun. Zaplatí to někdo řidiči, nebo bude odkázán na ustanovení, které říká, že řidič má přizpůsobit rychlost jízdy stavu a povaze vozovky?

Ano, zákon o provozu na pozemních komunikacích sice říká, že „Řidič musí přizpůsobit rychlost jízdy zejména svým schopnostem, vlastnostem vozidla a nákladu, předpokládanému stavebnímu a dopravně technickému stavu pozemní komunikace, její kategorii a třídě, povětrnostním podmínkám a jiným okolnostem, které je možno předvídat; smí jet jen takovou rychlostí, aby byl schopen zastavit vozidlo na vzdálenost, na kterou má rozhled“, ale to neznamená, že je vždy odpovědný řidič.

Za bezchybný stav silnic odpovídá vlastník komunikace. V případě dálnic a rychlostních silnic to je většinou Ředitelství silnic a dálnic, v případě silnic 2. a 3. třídy to je pak většinou příslušný kraj. Škodu tak lze vymáhat právě po vlastníkovi komunikace. Tím spíše, když poškození silnice nelze předpokládat a „jiné okolnosti“ nelze předvídat. Jestliže tedy jedete například po dálnici a vjedete do díry, ve které poškodíte pneumatiku, měli byste škodu po ŘSD vymáhat.

Vlastník komunikace ale může úhradu škody odmítnout. Děje se tak v případě, že před poškozením silnice byla umístěna dopravní značka, která na nebezpečí upozorňuje. V takovém případě by případný soudní spor vlastník komunikace nejspíše vyhrál. Je bohužel zavedenou praxí majitelů komunikace, že na silnici raději umístí značku, než aby silnici opravili. Takže na tuto situaci raději pozor a v případě poškození vozu zkuste využít spíše plnění z havarijního pojištění. Tam se nebude řešit, zda poškození silnice bylo označeno či nikoliv.

Pro uplatnění škody, ať již u vlastníka komunikace nebo u pojišťovny, vždy situaci řádně zdokumentujte. Měli byste tedy především:

  • Nafotit poškození silnice i vozidla
  • Zaznamenat GPS místa, kde k události došlo. S určením GPS pomůže fotoaparát v mobilu nebo navigace
  • Využít asistenční službu, kterou máte pravděpodobně v ceně povinného ručení, aby vám pomohla s opravou, případně odtahem vozu
  • Jestliže máte svědky události, požádejte je o kontakt 

Poškodili jste si někdy vůz nebo pneumatiku kvůli špatnému stavu vozovky? Napište nám do diskuze

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.