Jezdit vlastním autem bude pravděpodobně čím dál tím větší luxus. V Praze jsou auta dražší až o polovinu

Škoda Yeti
Foto: Jan Smékal

Vlastnictví auta se v nejbližších letech může stát téměř luxusní záležitostí. A to i pro relativně dobře postavené rodiny. Nová auta se spalovacím motorem budou pravděpodobně dražší a dražší a elektromobily zatím asi moc zlevňovat nebudou.


Dvě, někdy dokonce i tři auta v rodině? V případě levnějších vozů to ani v Česku nebylo zrovna nic výjimečného. V dalších letech se ale vlastnictví auta, resp. více aut, může stát luxusem, který si bude moci dovolit jenom málokdo. V době, kdy i ty nejběžnější malé vozy, jako je třeba Škoda Fabia, začínají se svojí cenou na částce těsně pod hranicí 400 tisíc korun, kdy úroky z úvěrů sahají mnohdy i na 10 % a kdy ceny energií ruinují nejednu domácnost, bude vlastnictví vozu pravděpodobně čím dál tím větším luxusem.

Ojetých vozů přibývá 

Alternativou tak asi čím dál tím častěji budou ojeté vozy. Jejich počet v české inzerci stoupá, stoupá ale zároveň i jejich cena. Podle společnosti Aures Holdings přibylo rovnoměrně benzinových i dieselových vozů (6,7, respektive 7,5 %), výraznější je nárůst u hybridů (16 %) a elektromobilů (12 %), výchozí čísla jsou ovšem u obou typů nízká (1 277 hybridů, tedy 1,2 procenta trhu; 690 elektromobilů, tedy 0,6 % trhu).

Prodeje ojetých elektromobilů rostou 

Zcela na okraji zájmu zůstávají vozy na zemní plyn (0,4 %) a překvapivě i na propan-butan LPG (1,7 %). „Dominantou sekundárního trhu tak zůstávají vozy spalující benzin, tvořící 52 procent nabídky, naftové motorizace pak 44 procent. To v podstatě koreluje s údaji z naší sítě AAA AUTO, kde benzinová auta tvoří 57 procent prodejů. Podobně jako na celém trhu s ojetinami v našich autocentrech razantně rostou prodeje aut na alternativní paliva, elektromobilů jsme již prodali šestkrát více, než loni,“ říká provozní ředitel AURES Holdings Petr Vaněček.  

Nejmladší auta se nabízejí v Praze 

Výrazně nejmladší auta se v nabídkách objevují v hlavním městě – věkový medián 8,3 roku je o pět let nižší než například v Libereckém, Ústeckém či Jihočeském kraji. Auta v metropoli jsou rovněž výrazně dražší – třeba oproti Libereckému kraji o celou polovinu. 

Škoda pořád vede 

Co se týče nejnabízenějších modelů, jejich pořadí je stejné nejen v meziměsíčním, ale i v meziročním srovnání. Na prvním místě setrvává Škoda Octavia (10 242 kusů), následovaná Škodou Fabia (6 240 ks) a Superb (3 392 ks). Oproti loňskému roku je to drobná změna, v říjnu 2022 byl na bronzové pozici Volkswagen Golf, letos je čtvrtý (3 161 ks). Na dalších místech už jsou beze změny VW Passat, BMW 3 a Ford Focus.

 

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.