Začínáte s kryptem? Tyhle pojmy musíte znát!

Foto: Shutterstock

Chcete proniknout do světa kryptoměn. Ale v každém článku a u každého produktu na vás vybafne spousta neznámých pojmů. Co znamená DeFi, fiat nebo NFT? Je altcoin něco jiného než bitcoin? Nemusíte dál tápat, máme pro vás přehledný kryptoslovníček.


Kryptoměny: Bitcoin, altcoiny a tokeny 

Mezi kryptoměny řadíme coiny i tokeny. Coin funguje na vlastní blockchainové síti. Obvykle se i těží, ale není to nutné pravidlo – každá kryptoměna, která se těží, je coin, ale ne všechny coiny se těží. Coiny se pak dělí na Bitcoin a altcoiny. Altcoin je jakákoli jiná mince než Bitcoin. 

Tokeny naproti tomu nemají vlastní síť a fungují na blockchainu jiné kryptoměny. Nejčastěji Ethereum, ale existují i další. Speciální případ tokenů jsou NFT – Non-Fungible Tokens, tedy nezaměnitelné tokeny. Takové tokeny jednoznačně určují vlastnictví nějakého digitálního formátu. Díky označení NFT je možné vlastnictví „digitálních originálů“, například obrazů a výtvarných děl. Jako NFT se vydražil třeba i historicky první tweet na Twitteru nebo část původního zdrojového kódu WWW. 

Fiat nebo DeFi 

Fiat měny nejsou nic jiného než klasické peníze – měna s nuceným oběhem, typicky státní. DeFi je naproti tomu označení pro decentralizované finance. Ty se vyhýbají klasickým finančním institucím, jako jsou banky nebo burzy, a finanční transakce probíhají decentralizovaně prostřednictvím blockchainové sítě. 

Nakupujeme a držíme: ICO, HODL a ATH 

Aby mohl novou minci někdo koupit, musí se nabízet na trhu. Prvotní nabídka mincí se podle vzoru IPO označuje jako ICO, Initial Coin Offering. Později jsou mince ke koupi na burzách nebo prostřednictvím směnáren. HODL je výraz pro dlouhodobé držení kryptoměn. Vznikl překlepem na internetovém fóru a získal si obrovskou popularitu. Investorům, kteří drží kryptoměny, se říká hodleři. 

Pokud je kryptoměna na nejvyšší ceně v historii, označujeme to jako ATH (All-Time High). Opak, který si žádný držitel nepřeje, je ATL (All-Time Low). 

Shitcoiny, pump and dump nebo rug pull 

Pokud máte alespoň základní znalosti angličtiny, tušíte, co znamená shitcoin: mince k ničemu. Jde buď o podvodné coiny, nebo neúspěšné pokusy s minimální hodnotou. I na shitcoinu se ale dá vydělat, pokud se k němu dostanete ve správnou chvíli a někdo na něm provede trik „pump and dump“. To znamená „napumpuj a zbav se (toho)“ a na kryptoměnových burzách je podobný postup zakázaný, přesto k němu dochází. Spočívá v umělém vyhnání ceny nějaké mince a jejímu prodeji na vrcholu ceny. 

Rug pull je doslova podtrhnutí koberce, tedy podraz, při kterém investoři ztratí půdu pod nohama. Zakladatelé nějaké kryptoměny jí udělají velkou reklamu, vyberou velké množství peněz, vyberou maximální množství likvidity a zmizí. Investorům tak zbudou bezcenné a neprodejné tokeny. Nedávno se to stalo například s tokenem Squid Game. 

Teď už by vás většina pojmů používaných v kryptu neměla zaskočit – a kdyby přece jen, obraťte se na nás v Simplecoin. Nebojte se objevovat DeFi, pozor na shitcoiny a hodlujte!

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.