Audi RS Q e-tron na Rallye Dakar splnilo roli průkopníka

Foto: Audi

Všechny tři vozy Audi RS Q e-tron si při svém debutu v Saúdské Arábii poradily se všemi nástrahami nejnáročnější terénní automobilové soutěže na světě. V poušti ujely celkem 24 000 kilometrů


Dosud nejkomplexnější automobil pro motoristický sport v historii značky Audi úspěšně absolvoval křest ohněm na Rallye Dakar. Všechny tři vozy Audi RS Q e-tron si při svém debutu v Saúdské Arábii poradily se všemi nástrahami nejnáročnější terénní automobilové soutěže na světě. V poušti ujely celkem 24 000 kilometrů, což je téměř trojnásobek 8700 kilometrů, které vozy Audi překonaly v rámci testů při přípravách na Rallye Dakar. Mattias Ekström/Emil Bergkvist dojeli do cíle legendární pouštní soutěže v Džiddě jako nejlepší posádka týmu Audi na devátém místě. Zavedením elektromobility do terénního soutěžního sportu zahájila značka Audi novou éru. 

V poušti jsem už řídil mnoho konceptů, ale Audi RS Q e-tron je v dunách prostě senzační
Stéphane Peterhansel; Držitel 14 dakarských vítězství 

Koncept alternativního pohonu soutěžního vozu Audi RS Q e-tron, založený na elektrickém systému s vysokonapěťovou sadou akumulátorů a velmi účinným měničem, splnil všechna očekávání. Naše značka přesvědčuje již více než čtyři desetiletí svými inovacemi v motoristickém sportu – včetně nejnáročnější rallye na světě. Značka Audi vyvinula soutěžní vůz RS Q e-tron za extrémně krátkou dobu, která jen nepatrně přesáhla jeden rok. Díky velmi účinnému elektrickému pohonu nastoupily tři soutěžní vozy Audi na start dakarské rallye v nové kategorii T1 Ultimate pro vozidla s nulovými emisemi. Prototypy Audi se zapsaly do historie jako první zástupci této nové třídy a dosahovaly nejlepších časů. 

Nadšení, které tento pohon v jezdcích vyvolával, vyjádřil stručně svými slovy Stéphane Peterhansel, jenž má na svém kontě rekordních 14 dakarských vítězství: „V poušti jsem už řídil mnoho konceptů, ale Audi RS Q e-tron je v dunách prostě senzační. Elektrický pohon díky svému dobrému točivému momentu perfektně vyhovuje mému jízdnímu stylu.“ Francouz, který nastoupil na start se svým krajanem Edouardem Boulangerem, zvítězil s vozem Audi RS Q e-tron v desáté etapě. Díky tomu rozhodl během své kariéry ve svůj prospěch již 82 dakarských etap. Naději na dobré celkové umístění však tentokrát loňským vítězům zhatilo poškození vozu v rané fázi soutěže. Ve druhé etapě najel zkušený jezdec na kámen, který poničil ráfek kola a způsobil další škody na podvozku. Posádka po opravě obdržela časovou penalizaci, protože překročila maximální dobu pro absolvování etapy. Výsledná časová ztráta odsunula Peterhansela na konec startovního pole. Od tohoto okamžiku se tato posádka důsledně soustředila na službu týmu a pomáhala svým týmovým kolegům.

Z toho bezprostředně profitoval Carlos Sainz například při opakovaných výměnách tlumičů ve čtvrté až šesté etapě. Španěl, jemuž dělal navigátora jeho krajan Lucas Cruz, se zapsal do historie již ve třetí etapě. Sainz vybojoval první etapové vítězství vozu Audi RS Q e-tron na náročné trase mezi beduínským táborem Al Artawiya a vesnicí Al Qaisumah. O osm dnů později se mu podařilo dosáhnout svého druhého etapového vítězství. „Především ve druhé polovině soutěže se jednalo o trasy typické pro Dakar, to znamená velmi rozmanité a náročné s kombinací terénních tratí, malých i velkých dun a obtížné orientace,“ řekl Sainz. „V průběhu rallye se nám společně s našimi inženýry dařilo nastavení vozu neustále zlepšovat. Za to patří všem velký dík.“ Španěl, který je jako dvojnásobný mistr světa v rallye a trojnásobný vítěz dakarské rallye na úspěchy zvyklý, zůstal navzdory dobrým dílčím výsledkům tentokrát v celkovém hodnocení bez šance. Nepřesný itinerář vedl již ve druhém dnu k mnoha navigačním chybám v celém startovním poli. Carlos Sainz/Lucas Cruz kvůli tomu ztratili 2 hodiny a 22 minut a do konečného cíle dojeli na dvanáctém místě.

Na stejném místě nabral při hledání správné cesty velkou časovou ztrátu také Mattias Ekström se spolujezdcem Emilem Bergkvistem, a to 1 hodinu a 45 minut. Oběma Švédům, kteří se Rallye Dakar zúčastnili teprve podruhé a poprvé v kategorii osobních automobilů, dělal velkou radost pokrok, jehož dosahovali díky získávaným zkušenostem. „Od týmových kolegů jsem obdržel hodně tipů,“ řekl Ekström, dvojnásobný mistr DTM a mistr světa v rallycrossu. „Dostával jsem se do stále lepšího rytmu, ale duny jsou pro mě i nadále velkou výzvou. Na nich mají Stéphane a Carlos se svými mnohaletými zkušenostmi náskok. Já jsem jel vždy na jistotu a netlačil jsem příliš na pilu.“ Že zrovna posádka s nejmenšími zkušenostmi z pouště dosáhla nejlepšího výsledku, byla skvělá odměna za tvrdou práci. Skandinávec se den za dnem posouval pořadím vzhůru, z 23. místa na konečnou devátou pozici. Vítězstvím v 8. etapě a dalšími dvěma umístěními mezi nejlepšími třemi potvrzovala tato posádka nepřetržitý pokrok, jehož dosahovala v disciplíně, v níž jsou zkušenosti ještě důležitější než v ostatních druzích motoristického sportu.

Tým Audi Sport se na Rallye Dakar připravoval a úspěšně se soutěže zúčastnil ve spolupráci s týmem Q-Motorsport. Tým Svena Quandta sbírá na dakarské rallye zkušenosti již několik desetiletí. „Jsem značce Audi vděčný za to, že jsme mohli společně uskutečnit tento ambiciózní projekt a hned napoprvé dosáhnout těchto výsledků,“ řekl Sven Quandt, ředitel a vedoucí týmu Q-Motorsport.

„Naše posádky zvítězily ve čtyřech etapách a celkem čtrnáctkrát se objevily na stupních vítězů v hodnoceních jednotlivých soutěžních dnů. To výrazně překonává naše očekávání ohledně naší první účasti na Dakaru,“ říká Julius Seebach, generální ředitel společnosti Audi Sport GmbH a vedoucí motoristického sportu u značky Audi. „Za tyto úspěchy patří velký dík a respekt dakarskému týmu, ale také všem, kteří tvořili důležité zázemí doma v Německu. Děkuji rovněž Svenu Quandtovi a jeho týmu za cennou podporu. Historické vítězství Carlose Sainze s vozem Audi RS Q e-tron již ve třetím soutěžním dni je odměnou za jejich tvrdou práci a dokladem schopnosti tohoto konceptu vítězit. Audi je tak prvním týmem, který dosáhl s konceptem elektrického pohonu vítězství v denní etapě. Je to výsledek excelentního týmového výkonu. Po těchto sportovních výkonech již v prvním roce je naším jasným cílem celkové vítězství v příští Rallye Dakar. Po návratu do Německa budeme bilancovat a pracovat na další optimalizaci našeho soutěžního vozu Audi RS Q e-tron, s nímž se budeme účastnit dalších soutěží.“

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.