Někteří řidiči tolik nenávidí elektromobily, že sabotují jejich dobíjení blokováním dobíječek

Foto: Tereza V.

Chceš si dobít auto? Tak počkej, až sním hamburger. Už i v České republice se řidiči elektromobilů setkávají s nevůlí některých majitelů konvenčních aut respektovat vyhrazená parkovací místa pro elektromobily


Dobíjecích stanic je v České republice jako šafránu. Ten, kdo se rozhodl pořídit si auto na elektrický pohon, jistě věděl, proč to dělá a zvážil si nejen všechna pozitiva, ale i veškeré záporné aspekty takového rozhodnutí. Negativ není rozhodně málo. Kromě ceny samotného auta to je především problematika dojezdu a vlastního dobíjení.

Čekala jsem u auta asi 15 minut, nikdo ale nepřišel, takže řidič určitě seděl uvnitř a pojídal hamburger. Přitom kolem bylo mnoho volných parkovacích míst. Takové hulvátství nechápu.
Tereza V; Řidička elektromobilu, Praha

Málokdo ale do negativ započetl také to, že za volanty aut se spalovacím motorem tu a tam sedí neslušní řidiči, kteří vůbec nehodlají řešit, že na parkovacím místě před dobíjecí stanicí nemají co dělat, a klidně tam zaparkují, čímž velmi často znemožní dobití elektromobilu. A ti úplně arogantní klidně zaparkují přes dvě místa, jako například řidič staršího Volva na úvodní fotografii. Přitom přímo před autem měl dobíjecí stanici, svislou dopravní značku a na asfaltu i vodorovné značení.

Vzhledem k malému počtu dobíjecích stanic musí řidič elektrického vozu v takovém případě často jet i několik desítek kilometrů k další dobíječce. Při vybité baterii to však může být mnohdy poměrně velký problém. Mezi řidiči vozidel se spalovacím motorem a elektrickým pohonem se tak začíná hloubit poměrně hluboký příkop. Přitom by stačilo dodržovat platná pravidla a neřešit, jestli někdo preferuje elektriku před benzínem nebo naftou, blondýnu před brunetou, škodovku před hyundaiem nebo svíčkovou před fastfoodem.

Přitom pravidla zastavení a stání na vyhrazeném parkovišti jsou naprosto jasná. Jestliže je parkovací místo řádně označeno, například jako na titulní fotografii, dopouští se řidič vozidla se spalovacím motorem přestupku. Ale pozor, řidič se dopouští přestupku, pouze pokud je takové místo označeno značkou č. IP 12 doplněné o určený symbol č. 211 „Elektromobil“, případně ještě doplněné vodorovnou značkou č. V 10e.

Je tady ale jedna záludnost. Výše uvedená značka sice umožňuje stání pro elektromobily, což znamená, že na ní sice mohou parkovat pouze elektrická vozidla, ale nemusí si vůz dobíjet.

Naopak značka č. IJ 7 „Čerpací stanice“ doplněná o symbol č. 406 „Dobíjecí stanice elektromobilů“, případně ještě doplněná vodorovnou značkou č. V 10g „Omezené stání“, označuje dobíjecí stanice elektromobilů. Tam může řidič elektromobilu stát jen v případě, že si elektromobil dobíjí. Ani na tomto místě však samozřejmě nesmí řidič auta se spalovacím motorem stát.

Zaparkovali byste před dobíjecí stanicí, i když neřídíte auto se spalovacím motorem? Napište nám do diskuze.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.