Video: Rallyový jezdec otestoval novou Škodu Octavia RS

Foto: ŠKODA Auto

Nová Škoda Octavia RS je vybavena zážehovým motorem o výkonu 195 kW (265 k), pocházejícím ze stejné rodiny jako pohonná jednotka Solbergova soutěžního vozu Škoda Fabia RS Rally2. Test to byl proto skutečně zajímavý.


Motorsport je součástí DNA značky Škoda již více než 120 let. Tento odkaz se tradičně odráží i v sériových vozech Škoda RS. A jak potvrzuje Oliver Solberg, tak ani nová Škoda Octavia RS není výjimkou. Mladý švédský jezdec rally absolvoval s nejsportovnější verzí modelu Octavia rozsáhlou testovací jízdu. 

Oliver Solberg obvykle startuje ve FIA Mistrovství světa v rally za volantem vozu Škoda Fabia RS Rally2. 22letý švédský mladík nyní využil možnosti vyzkoušet si novou generaci vozu Škoda Octavia RS. Byl nadšený, jak inženýři Škody spojili ovladatelnost, praktičnost a komfort se sportovním charakterem, výkonem a zábavou při řízení. Jedním z klíčových faktorů je nový motor o výkonu 195 kW (265 k), což je o 15 kW (20 k) více než u předchozího modelu. „Okamžitě dostupný výkon je prostě skvělý. Nemusíte přemýšlet o řazení, stačí se v jakékoli rychlosti dotknout plynového pedálu a Octavia vystřelí vpřed,“ říká Oliver Solberg. 

Čtyřválcový přeplňovaný motor nového vozu Škoda Octavia RS pochází ze stejné rodiny (EA 888) jako pohonná jednotka Solbergova speciálu Škoda Fabia RS Rally2, kterou používá při soutěžích. „Motor vozu Škoda Octavia RS má rychlou odezvu a okamžitě reaguje na povely plynu,“ shrnuje. 

Diferenciál s elektronicky řízenou svorností

Novinkou nejnovějšího modelu Škoda Octavia RS je diferenciál s elektronicky řízenou svorností, který zajišťuje dokonale přesné rozdělení točivého momentu mezi poháněná přední kola. „Tento diferenciál velmi pomáhá s přenosem výkonu na kola. Ani ve výjezdu z ostřejších zatáček se zařazeným nižším převodovým stupněm se vnitřní kolo neprotáčí, takže neztrácíte trakci,“ popisuje Solberg. „Přední část vozu se také pod plynem velmi přirozeně stáčí do zatáčky. Vůz je stabilní a velmi dobře předvídatelný.“ 

Nová Škoda Octavia RS udělala také značný krok směrem ke sportovnějším zážitkům z jízdy. Podvozek je posazen o 15 milimetrů blíže k vozovce, což výrazně snižuje těžiště vozu. „To má zásadní význam pro lepší ovladatelnost a odezvu řízení, protože při dynamičtější jízdě potřebujete vůz, který jede přesně tam, kam chcete, a to bez zbytečných náklonů,“ zdůrazňuje Solberg. „Nová Škoda Octavia RS je okořeněná DNA motorsportu.“ 

Podle Solberga si nová Škoda Octavia RS zachovala to, čím se tento model vyznačuje již od jeho první generace: jízdní komfort na dlouhých cestách. „Hlavní předností modelu Octavia RS je kombinace suverénní rychlosti a komfortu při jízdách po běžných silnicích. Vůz je tuhý a přesný, ale nastavení tlumičů není příliš tvrdé,“ vysvětluje Solberg. 

Přepracovaná a dravější přední část vozu Škoda Octavia RS se sportovnějším vzhledem podtrženým novou grafikou sériově dodávaných světlometů LED Matrix se líbí i mladému rallyovému jezdci ze Švédska. Po testovací jízdě by si Oliver Solberg klíčky od vozu Škoda Cotavia RS nejraději nechal. S úsměvem vyslovil jedno přání: „Mohl bych ji, prosím, mít jako služební vůz?“

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.