Automechanik: „Čeští řidiči na jarní přípravu auta „kašlou“ a na fakturu za servis pak nevěřícně zírají“

Foto: Jiří Soukup

Ty tam jsou doby, kdy se majitelé o svá auta starali. Dnes je auto, i přes svoji vysokou cenu, většinou jenom „kusem železa“, kterému se jeho majitel věnuje až v případě problému. To už ale bývá pozdě a je to dost drahé.


Možná si sami ještě pamatujete dobu, kdy táta o víkendu otevřel kapotu u rodinného auta a něco tam kutil. Seřizoval předstih, čistil karburátor, měnil různé hadičky, utahoval šroubky, měnil brzdové destičky, atd… Každý dle svých schopností, stáří a typu auta.

Jenže dnes, kdy pod kapotou najdeme většinou pouze plastový kryt motoru s otvorem pro dolití provozních kapalin, si už málokdo udělá na svém voze něco sám. To ale neznamená, že by nebylo potřeba o auto pečovat. Naopak. Ovšem ruku na srdce. Kdo z nás jezdí na nějaké kontrolní servisní prohlídky do servisu? Většinou tam zavítáme, až když je už pozdě. A často to stojí balík peněz. Dá se tomu ovšem předejít. Jak? Václav Křížek, automechanik z pražského autoservisu radí, jak na to. Co tedy doporučuje? Pro někoho možná „knížecí“ rady, pro jiného užitečné doporučení, jak o auto pečovat.

Důkladně vyčistěte svůj vůz

Začněte umytím vozu zvenku i zevnitř. Použijte kvalitní autokosmetiku a měkkou houbu, abyste nepoškrábali lak. Nezapomeňte vyčistit také spodní část vozu, abyste odstranili veškerou sůl nebo nečistoty, které se mohly nahromadit během zimních měsíců. Jarní důkladné mytí by také mělo obsahovat vyčištění interiéru vozu a vysátí všech nečistot, které se mohly v interiéru během zimních měsíců nahromadit.

Zkontrolujte pneumatiky

Zima může být pro pneumatiky náročná, proto je nezbytné na jaře zkontrolovat stav pneumatik. Zkontrolujte tlak v pneumatikách a ujistěte se, že je na doporučené hodnotě. Zkontrolujte, zda pneumatiky nevykazují známky opotřebení nebo poškození, například praskliny nebo boule, a v případě potřeby je vyměňte. Nezapomeňte zkontrolovat také rezervní pneumatiku. Na tu se totiž často zapomíná. A kdo nemá rezervní pneumatiku, měl by rozhodně vědět, jak se pracuje s opravnou sadu a prověřit funkčnost kompresoru.

Zkontrolujte brzdy

Brzdy mají zásadní význam pro vaši bezpečnost, proto se ujistěte, že jsou v dobrém stavu. Zkontrolujte brzdové destičky a kotouče, zda nevykazují známky opotřebení, a v případě potřeby je vyměňte. Měli byste také zkontrolovat hladinu brzdové kapaliny a doplnit ji, pokud je nízká. Rozhodně nic nezkazíte, když zkontrolujte také její bod varu. Brzdová kapalina totiž absorbuje vzdušnou vlhkost, čímž se její bod varu snižuje.

Zkontrolujte olej a další provozní kapaliny

Nezapomeňte zkontrolovat hladinu oleje a v případě potřeby jej doplňte. Měli byste také zkontrolovat hladinu převodové kapaliny, kapaliny posilovače řízení a chladicí kapaliny a v případě potřeby je doplnit.

Vyměňte stěrače

Jaro přináší časté dešťové přeháňky, proto je důležité mít dobře fungující stěrače. Zkontrolujte stav stíracích lišt, a pokud jsou opotřebované nebo poškozené, vyměňte je. Vyměňte celá stírátka, nikoliv pouze gumičky. 

Zkontrolujte baterii

Zima je pro autobaterii velmi náročná, proto je důležité na jaře zkontrolovat její stav. Zkontrolujte, zda svorky baterie nejeví známky koroze, a v případě potřeby je vyčistěte. Pokud je baterie starší než tři roky, zvažte její výměnu.

Zkontrolujte klimatizaci

S rostoucími teplotami je třeba zkontrolovat, zda klimatizace vašeho vozu správně funguje. Zapněte ji a zkontrolujte, zda se v ní neozývají neobvyklé zvuky nebo zápach. Pokud zjistíte nějaké problémy, nechte ji zkontrolovat odborníkem. Vyměňte také pachový a pylový filtr.

Jak před jarní sezónou kontrolujete svůj vůz vy? Napište nám do diskuze.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.