Bezdůvodná jízda v levém pruhu? Češi jsou na tom nejhůř v celé Evropě

Foto: Jiří Soukup

Podle odborníků patří v bezdůvodné jízdě vlevo Češi k nejhorším v Evropě. Překračování rychlosti a bezdůvodná jízda v levém pruhu jsou totiž nejčastější přestupky, které česká policie na dálnicích řeší.


Zákon o provozu na pozemních komunikacích jednoznačně říká, že mimo obec se na víceproudé silnici jezdí výhradně vpravo. Do levého pruhu smí auto vjet pouze při předjíždění nebo objíždění. Spousta řidičů ale toto pravidlo nedodržuje a především na dálnicích se tak lze setkat s tím, že vozy jedou bezdůvodně v prostředním nebo levém pruhu a blokují tak plynulost provozu.

Někteří řidiči se totiž mylně domnívají, že když jedou maximální povolenou rychlostí, na dálnici tedy většinou 130km/h, není důvod, aby z levého pruhu uhýbali, protože je nikdo nemůže předjet. To je ovšem fatální omyl, který může vyústit až v nebezpečnou situaci, případně nehodu.

Rychlejší řidiči, a nemá zde smysl řešit, že většinou nemají zvláštní povolení a překročením rychlosti tedy páchají přestupek, se začnou na vozidlo v levém pruhu tzv. „lepit“, případně takového řidiče předjedou v pravém pruhu. Obojí je samozřejmě také zákonem zapovězeno, ale na nebezpečnou situaci je již zaděláno. Stačí pak malá nepozornost, zlomek sekundy a nehoda je na světě.

Pravidlo jízdy v pravém pruhu však neplatí v obci, kde zákon jízdu v levém pruhu umožňuje. Ale i zde musí řidič sledovat provoz za sebou a uvolnit pruh rychleji jedoucímu vozidlu. Zákon totiž konkrétně říká toto: „Pokud by vozidla jedoucí současně ve všech jízdních pruzích bránila v jízdě rychleji jedoucímu vozidlu, musí řidič jedoucí v levém krajním jízdním pruhu tento pruh co nejdříve uvolnit.

Zákon, který upravuje jízdu v pruzích, je samozřejmě mnohem obsáhlejší a určitě neuškodí se s ním seznámit. Policie totiž začíná bezdůvodnou jízdu v levém pruhu mnohem více sledovat, stejně tak jako nedodržování bezpečné vzdálenosti a předjíždění v pravém pruhu, tedy tzv. „podjíždění“, mimo obec. Pokuta za bezdůvodnou jízdu vlevo může být až 2 tisíce korun, za podjíždění potom 5 – 10 tisíc a navíc hrozí možnost zákazu řízení až na 6 měsíců. Takže pozor, abyste se nenechali k takovému přestupku vyprovokovat

Jezdíte na dálnici striktně v pravém pruhu, nebo se „posadíte“ do levého, i když je pravý volný? Napište nám do diskuze.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.