Na silnice 1. třídy sice bez povolení nesmí, přesto po nich jezdí z pole na pole

Foto: Jan Smékal

Jsou velké a často je problém je bezpečně předjet. Proto podle zákona o silničním provozu některé zemědělské stroje a jízdní soupravy nemají na silnicích co dělat. Přesto se na silnice vydávají.


Začíná zemědělská sezóna, a tak se to v některých oblastech začíná na silnicích hemžit traktory a jinými zemědělskými stroji. Jenže ne všechny mohou na silnice bez povolení vyrazit. Stát navíc změnil přístup k povolování přejezdů zemědělských strojů po silnicích první třídy, a zemědělci mají přejezdy dopředu hlásit a nechat si je schválit. Je to sice absurdní, protože zemědělci mnohdy reagují z hodiny na hodinu podle počasí, nicméně nařízení je platné.

Ne všichni zemědělci jej však dodržují, a na silnice vyrážejí, kdykoliv zrovna potřebují. Způsobuje to však dva problémy. Tím prvním je fakt, že takové velké stroje velmi často poměrně zásadně znečistí vozovku blátem z pole a silnice se tak může stát nebezpečnou. Nejen, že projíždějící auta jsou celá od bláta, ale stačí, aby trochu zapršelo, a ze silnice se může stát kluzká „ledová dráha“. Druhým problémem je potom fakt, že přes velké zemědělské stroje není vidět a předjetí takového monstra může být poměrně nebezpečné.

Jenže zákon o pozemních komunikacích hovoří jasně, a nelze podle něj užít na pozemních komunikacích motorové vozidlo, resp. jízdní soupravu, pokud její hmotnost nebo rozměry včetně nákladu ohrožují bezpečnost provozu na pozemních komunikacích. To neplatí, pokud je její užití umožněno postupem podle zvláštního právního předpisu, kterým je zákon o pozemních komunikacích (přeprava zvlášť těžkých nebo rozměrných předmětů a užívání vozidel, jejichž rozměry nebo hmotnost přesahují míru stanovenou zvláštními předpisy, není-li umožněna opatřením obecné povahy podle § 24b zákona o pozemních komunikacích).

Při setkání s takovým vozidlem je proto potřeba dbát zvýšené opatrnosti a neriskovat předjetí za každou cenu. Jakkoliv vás takové setkání může o pár minut zdržet, riskovat nehodu za riskantní předjetí určitě nestojí. Slušní řidiči takových strojů by vám měli blinkrem ukázat, zda lze bezpečně předjíždět, ale na to nelze spoléhat a vždy je potřeba mít 100% jistotu, že předjíždět můžete.

Potkali jste se s podobným strojem jako je na úvodní fotografii? Předjíždíte za každou cenu, nebo za ním strávíte bez nervozity i několik minut?

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.