Znáte dopravní značku „Nevěřte navigaci“? K vidění skoro není, existuje však již deset let

Dopravní značka
Foto: Jan Smékal

Jezdit striktně podle navigace se může občas vymstít. Někdy vás totiž pošle do zákazu vjezdu, nebo nabádá otočit se tam, kde to je zakázané. Dodatková tabulka s přeškrtnutými písmeny GPS by měla řidiče od takového jednání odradit.


Policisté, zejména ve městech, slyší od řidičů výmluvy na pokyny navigace téměř denně. Především starší a neaktualizované modely vestavěných navigací, nedokáží reflektovat změny v dopravním značení, uzavírky nebo změny směru jízdy, a mohou řidiče poslat do míst, kam se vjíždět nesmí. Jedním z takových míst je například pražská ulice Stroupežnického, kde navigace řidičům radí odbočit doleva, což je ovšem značkou zakázáno.

Moderní navigace, které se automaticky aktualizují, nebo pracují v online režimu, se takových doporučení snaží vyvarovat, ale ani u nich nelze na sto procent zajistit, že se někdy nezmýlí. Ministerstvo dopravy proto již před deseti lety zkusilo zkušebně nasadit dopravní značku, která by řidiče informovala o tom, že se doporučení od navigace nemají držet. První značka byla nasazena na dálnici D1, ale asi se neosvědčila, protože k vidění skutečně není.

Až po dlouhých deseti letech jsme další exemplář objevili v Českém Krumlově, kde se často stává, že navigace vede řidiče do centra města zakázanou cestou. Většina řidičů si pochopitelně značky „Zákaz vjezdu“ všimne, nicméně pokračují v jízdě, aby se na nejbližším vhodném místě otočili. Jenže to je již pozdě, do zákazu vjeli a v případě přistižení je pokuta nemine. Přeškrtnutá písmena GPS proto již zdálky varují, že GPS navigace nabídla nepovolenou cestu a řidič by se takovými navigačními pokyny rozhodně neměl řídit.

Hodně ostražití při používání navigace by měli být také řidiči kamiónů a dalších nákladních vozidel. Z minulosti je totiž znám případ řidiče kamiónu, který i přes zákazovou značku vjel v zimním období do míst, kde kvůli sněhové nadílce zablokoval svým vozidlem silnici na dlouhých 36 hodin. Okolní vesnice tak byly v podstatě odříznuty od světa.

Navigace také někdy ukazuje jinou povolenou rychlost, než jaká je upravena místním značením. Spoléhat se na to, že informace na displeji telefonu, nebo vestavěné navigace ve voze, je vždy stoprocentní, se tak nemusí stoprocentně vyplatit.

Máte zkušenost s navigací, která vás navedla tam, kam neměla? Napište nám do diskuze.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.