Bláto na koberečku v autě? Zapomeňte na vodu a zkuste bramboru

Foto: Mojmír Bída

Končí deštivé měsíce a nastává čas na údržbu interiéru. Jenže jak vyčistit bláto z textilních koberečků? Vodou to nezkoušejte, existuje lepší řešení. Například obyčejná brambora.


Konečně tady máme léto a tolik očekávané teplo. Všichni začínají čistit svoje domy, zahrady nebo balkóny. Jarní úklid se ale týká i většiny motoristů, respektive jejich „plechových miláčků“. Nejen, že automyčky začínají mít plno, ale fronty se začínají tvořit také u vysavačů na benzínových pumpách. Jenže ne všechny nečistoty, které se v autě během mokrých zimních měsíců nahromadily, lze vyčistit obyčejným vysavačem. Občas je potřeba i mokré čištění. To se ale určitě nedoporučuje dělat v domácích podmínkách.

Zejména na textilních koberečcích byste mohli vodou nečistoty, nebo bláto, jenom rozmazat, a moc byste si tak tedy nepomohli. Jak ale umazané koberečky vyčistit, když se vám nechce jet k profesionálům? Ono je to totiž poměrně obtížné. Především proto, že koberečky nejdou vyndat a dát třeba do pračky. Existuje ale jedna „babská“ rada, která z vašich zablácených koberečků odstraní bláto a budou vypadat jako nové. Stačí k tomu pár syrových brambor a vlhký hadřík. Některé rady občas vypadají zvláštně, ale velmi často právě takové rady fungují. Jedna z nich se právě týká čištění koberečků v autě. Postup je následující:

Abyste se zbavili zaschlého bláta, nejprve vysajte co nejvíce nečistot vysavačem, případně si ještě pomozte přitlačením lepící balicí pásky, na kterou se dají nachytat například psí chlupy, které se do koberečku zapíchly. Poté pomocí řezné strany syrových brambor potřete špinavá místa, která nešla vyčistit vysavačem. Enzymy v bramborách totiž pomohou tyto nečistoty rozpustit. Nechte oblast znovu zaschnout a poté ji vytřete vlhkým, nikoliv však mokrým, hadříkem, abyste odstranili zbytky nečistot. V případě, že se to nepovede napoprvé, postup opakujte. Skutečně to funguje.

V některých diskuzích jsme také narazili na doporučení pokapat špinavá místa citronovou šťávou nebo octem, ale to bude spíše fungovat na nějaké mastné skvrny, než na skvrny od bláta. Každopádně doporučujeme jakýkoliv nezvyklý postup vyzkoušet na místě, které není moc vidět.

Máte nějaký vlastní vyzkušený trik, jak vyčistit zaschlé bláto v textilním koberci na podlaze auta? Napište nám do diskuze.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.