Dopravní značka zarostlá křovím platí. Pokutu byste ale platit neměli. Nesmíte však udělat školáckou chybu

Foto: Jan Smékal

Je to častý omyl řidičů. Domnívají se, že dopravní značka, která není vidět, protože je třeba zarostlá křovím, neplatí. Taková dopravní značka samozřejmě platí, ale její porušení by nemělo skončit udělením pokuty


Blíží se jaro, a tak se občas tu a tam objeví případy, kdy dopravní značku zakryjí nově vyrostlé větve nebo listí. Ve městě se to asi stane málokdy, nicméně na venkovských silnicích nemusí být o takové situace nouze. Dopravní značky na silnicích druhé a třetí třídy totiž spadají pod úřad obce s rozšířenou působností a někdy prostě nějaká ta zarostlá značka unikne pozornosti. Co se ale stane, když řidič takovou značku neuposlechne?

Jestliže značka skutečně nebyla vidět, neměl by být řidič za případný dopravní přestupek pokutován. Musí ale dokázat, že dopravní značka skutečně vidět nebyla. A tady dělají řidiči často poněkud úsměvnou chybu. Zaparkují například na úseku, který je označen dopravní značkou zákaz stání. Ta je sice zarostlá křovím, ale protože řidič daný úsek zná, tak ví, že tam zmíněná značka je. Pro jistotu si ji však vyfotí, aby dokázal při případném sporu, že značka nebyla vidět, a vozidlo nechá zaparkované na místě.

Jenže právě to, že si značku vyfotil, dokazuje, že o ní věděl, a s podobnou výmluvou tak pravděpodobně neuspěje. Značka totiž platí i v případě, že není vidět. Jiná situace by ale byla například ve chvíli, kdy bude řidič disponovat kamerovým záznamem z palubní kamery, ze kterého bude zřejmé, že z pohledu řidiče byla značka skutečně zakrytá větvemi nebo křovím. V takovém případě řidič s největší pravděpodobností postihu unikne.

Stejně tak by měl uspět i s fotografií zmíněné značky, kterou ale uskutečnil až ve chvíli, kdy přišel k vozu a zjistil, že mu byl odtažen, nebo že má za stěračem lístek s pokutou. Jinými slovy, mělo by být věrohodně doložitelné, že si fotografii značky neudělal před zmíněným odtahem nebo před udělením pokuty.

Dostali jste někdy pokutu za přestupek spáchaný porušením špatně viditelné, nebo zcela zakryté dopravní značky? Napište nám do diskuze.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.