Houby už rostou, ale vjet s autem do lesa může přijít draho. Na vině je jedna záludnost

Foto: Jiří Soukup

Současné počasí hraje houbařům do karet. Houby rostou, a v okolí lesů se tak objevují auta milovníků houbaření. Jenže někdy může vjezd do lesa přijít pěkně draho. A to i v případě, že není zakázán značkou


Parkování u lesa má totiž svoje přísná pravidla, a nelze zaparkovat tam, kde je zrovna místo. Policisté proto řidičům radí, aby neparkovali svá vozidla na příjezdových komunikacích do lesa - zejména u závor a skládek dřeva, které zamezují vjezd nákladním automobilům a omezují jejich činnost při nakládání dřeva ze skládek. Takto zaparkovaná vozidla brání a zamezují vjezdu a výjezdu také správcům a dalším zaměstnancům lesa.

Řidiči, kteří parkují svá vozidla na těchto místech, tak porušují zákon č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích a změnách některých zákonů (zákon o silničním provozu). Paragraf 27 totiž uvádí, že řidič nesmí zastavit a stát před vjezdem na pozemní komunikaci z polní nebo lesní cesty nebo z místa ležícího mimo pozemní komunikaci.

Navíc je tady ještě jedna záludnost. Pokud je na místě dopravní značení, dopouští se řidič přestupku dle zákona o provozu na pozemních komunikacích, ale pokud na místě dopravní značení není, řidič i tak porušuje zákaz o vjezdu do lesa dle zákona č. 289/1995 Sb., o lesích a o změně a doplnění některých zákonů (lesní zákon). Jeho jednání může být ve správním řízení vyřešeno pokutou až do výše 5 tisíc korun. 

Ale pokuta není jediné riziko, které při vjezdu do lesa hrozí. Jsou totiž známy desítky případů, kdy vjel řidič lesní cestou za zvednutou závoru, a tam auto zaparkoval. Lesníci, kteří skončili svoji práci, však po výjezdu z lesa závoru sundali a zamkli. Zůstat s běžným osobním autem v lese za závorou je téměř neřešitelný problém, takže bez zavolání policie se to většinou neobejde. Je jasné, že v takovém případě zhořkne i ten nejkrásnější pravák v košíku.

Kde parkujete vy, když jedete do lesa na houby? A už se vám stalo, že vás lesníci uzamkli za závorou na lesní cestě? Napište nám do diskuze.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.