Komentář: Jezdíme „po paměti“, nové značky se neučíme, a ty které neznáme, ignorujeme

Foto: Jiří Soukup

Podle odborníků je jízda „po paměti“ to nejhorší, co se může za volantem stát. Někde najednou změní přednost v jízdě, nebo obrátí jednosměrku, a je zle. To samé se týká značek, o jejichž významu toho řidiči moc neví.


Třeba taková obytná zóna. To je mnohdy oříšek i pro zkušené řidiče. Minimálně z pohledu přednosti v jízdě. Právě v obytné zóně řidiči často chybují. Pravidlo pravé ruky totiž platí všude tam, kde není přednost v jízdě upravena značkami. Pravidlo pravé ruky zná, nebo by alespoň měl, každý řidič. Všude tam, kde není přednost v jízdě upravena dopravním značením, nebo semafory, musí dát řidič přednost vozidlům, která přijíždějí zprava. Zákon přesně říká toto: „„Nevyplývá-li přednost v jízdě z ustanovení odstavce 1, musí dát řidič přednost v jízdě vozidlům nebo jezdcům na zvířatech přijíždějících zprava nebo organizované skupině chodců nebo průvodcům hnaných zvířat se zvířaty přicházejícím zprava“. Ale pozor! Existují výjimky

Všem, kdo zneužívají výhod "obytné zóny" bych to pořádně opepřil. Neznalost zákona neomlouvá a je myslím čas přistoupit k novelizaci zákona a začít odebírat papíry ve větším rozsahu
Karel Holcman; Čtenář webu TestyOjetin.cz

Jedna z výjimek je například výjezd z obytné zóny. Ta je definována značkou IZ5a a pro mnoho řidičů je stále velkou záhadou. Často například neví, že v obytné zóně je rychlost vozidla omezena na 20km/h, nebo že je v ní zakázáno parkovat mimo místa k tomu určená. No a asi nejzáludnější věcí je to, že při výjezdu z obytné zóny nemá řidič vyjíždějícího vozidla přednost zprava. Zákon to upravuje takto: „Při výjezdu z obytné zóny dává řidič přednost všem vozidlům či organizovaným skupinám chodců“.

No, nevěděl jsem to. Tahle značka moc rozšířená není. Měl by tam být normální trojúhelník, nebo „stopka“
Milan. K.; Praha

Ona záludnost totiž spočívá v tom, že tato přednost nemusí být nijak zdůrazněna, např. dopravní značkou „Dej přednost v jízdě“ nebo „Stůj, dej přednost v jízdě“. Značka „Konec obytné zóny“ totiž ukládá povinnost dát přednost sama o sobě. Obytná zóna je tak v tomto kontextu postavena na úroveň například lesní cesty.

Na to doplatil Milan, řidič z Prahy, který si v jedné menší obci krátil cestu právě průjezdem obytnou zónou. Při výjezdu ale vůbec netušil, že přednost zprava nemá, takže do křižovatky ve tvaru písmene „T“ vjel, jakoby ji měl. Podle místních tam takto jezdí skoro každý. Milan měl ale smůlu, že kolmou silnicí zrovna projížděl traktor místního zemědělce. Jeho Superb tak skončil v boku traktoru s kompletně poškozenou přední částí vozu.

Milan se ale až do příjezdu policie hádal s řidičem traktoru, že měl přednost zprava a že vina je na traktoristovi. Teprve policisté ho z tohoto omylu, který ho dle odhadu místních mohl na opravě karosérie přijít na nějakých 150 tisíc korun, vyvedli.

Věděli jste, že při výjezdu z obytné zóny musíte dát přednost všem vozidlům? Napište nám do diskuze.

Zdroj: Jiří Soukup; CarTrax, Zák. 361/2000 Sb.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.