Komentář: Příprava auta na zimu se mnohdy podceňuje. Řidiči často ani neví, kde mají lano

Foto: David Žídek

Auto má sloužit. Častá věta, kterou nezkušení řidiči často „machrují“ před svými kamarády. Teprve v okamžiku, kdy ráno nenastartují, nebo nevidí přes čelní sklo, zjistí, že nějakou tu péči autu věnovat přeci jen musí.


Zima prověří nejen auto samotné, ale také to, jestli patří zkušenému a pečlivému řidiči. Podcenit zimní přípravu se totiž „vyplatí“ pouze do prvního problému. Kdo se v autě jenom vozí a nevěnuje mu žádnou péči, velmi často skončí v problémech. A protože Murphyho zákony fungují dokonale, většinou se tak stane v tu nejméně vhodnou chvíli. Ráno před odjezdem do práce, nebo třeba na horách, když chce řidič i s rodinou odjet z hotelového parkoviště na sjezdovku. Tohle jsou tedy alespoň základní věci, kterým by měl zkušený řidič věnovat pozornost:

TAŽNÉ LANO

Zabere málo místa, skoro nic neváží, ale když na to přijde, je k nezaplacení. Ať už zapadnete vy a budete doufat v pomoc, nebo při záchraně někoho v podobně svízelné situaci. Je dobré ho dát třeba pod přední sedadlo. Nebudete tak muset v případě potřeby vykládat do sněhu celý zavazadlový prostor

DOBRÁ FUNKCE STĚRAČŮ A SVĚTEL

Vidět a být viděn je základní pravidlo bezpečné jízdy a náročné zimní podmínky (častý déšť i sněžení, špína a sůl na vozovce a v neposlední řadě také dřívější stmívání) ho řádně prověří. Nové gumičky stojí pár korun a taková investice se rozhodně vyplatí.

AKUMULÁTOR V PERFEKTNÍ KONDICI

V zimním období dostává akumulátor v autě opravdu zabrat, a pokud není v dobré kondici, stačí jedna mrazivá noc a ráno už nenastartujete. Také dejte pozor, abyste při opuštění auta nenechali třeba zapnutá světla.

SNĚHOVÉ ŘETĚZY

Často jsou v zimě, zejména v Alpách, povinné i pro vozy s pohonem 4×4, tak je raději vozte s sebou. Nasazování je snadné, pokud si ho natrénujete. Sněhové řetězy musí být homologované pro daný rozměr pneumatik. A rada ze života – rozhodně se vyplatí si nasazení sněhových řetězů vyzkoušet v klidu doma v garáži, nebo na nějakém klidném místě.

DALŠÍ SERVISNÍ PROHLÍDKA

Zkontrolujte si termín a zbývající kilometry před nadcházející pravidelnou servisní prohlídkou, ať ji nemusíte řešit na cestách. S tím souvisí i kontrola provozních kapalin. Stav oleje, nemrznoucí kapaliny, dostatek nemrznoucí směsi do ostřikovačů.

ŠKRABKA NA LED

V zimě ji budete potřebovat častěji, než byste si přáli. Naštěstí ji majitelé vozů ŠKODA najdou ve víčku palivové nádrže. Kdo nejezdí škodovkou, nebo má starší model, měl by mít škrabku vždy u sebe.

EVROPSKÝ ZÁZNAM O DOPRAVNÍ NEHODĚ

Jednotný evropský formulář není součástí povinné výbavy, ale výrazně usnadní případné jednání s pojišťovnou, pokud dojde k nehodě. Dopředu si také nastudujte, co která kolonka znamená, abyste ve stresu u nehody neudělali v záznamu nějakou chybu

BALÍČEK POSLEDNÍ ZÁCHRANY

Vozit během zimy v autě skládací lopatku, deku, termosku, tabulku čokolády, čelovku, zimní pracovní rukavice a třeba i náhradní ponožky může znít směšně, ale jen do chvíle, než je budete skutečně potřebovat…

Máte nějaký vlastní tip, na co si ještě před výletem do hor dát pozor? Napište nám do diskuze

Zdroj: Jan Smékal; ŠKODA Auto

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.