Mytí auta v zimě –ano nebo ne. Názory se různí

Foto: Pixabay

Mytí auta v mrazivém počasí má svá úskalí a mnoho řidičů se proto návštěvám myčky vyhýbá. Jestli dělají dobře nebo ne, na tom se neshodnou ani odborníci


Vše totiž záleží na tom, jestli auto jezdí po prosolených městských silnicích, nebo naopak po horských silnicích posypaných pouze štěrkem, případně po sice promrzlých, ale suchých dálnicích. Roli také hraje to, zda řidič věnoval autu před zimní sezónou nadstandardní péči a nechal karoserii vozu umýt profesionální autokosmetikou a navoskovat tvrdým voskem. Ten totiž velmi dobře chrání karoserii před vlivem soli a mokrého sněhu.

Jestliže je auto takto ošetřeno, stačí v zimě zvolit v automatické myčce program s předmytím a především mytím podvozku. Ten by měl zaručit vymytí podvozkových skupin, na kterých ulpěla posypová sůl. Předmytí potom pomůže umýt i ta místa, kde se to automatické myčce daří těžko. Tedy především v okolí zrcátek, střešních spojlerů nebo třeba v rozích nakládací hrany zavazadlového prostoru.

Rozestupy dva metry, podjíždění, vybržďování. Na českých dálnicích roste agresivita
Zasněžená RZ vás může přijít dost draho. Ale pozor - ne vždy a ne za každých okolností

Kdo lak svého vozu před zimou voskem neošetřil, měl by využít spíše ručních myček v samoobslužném boxu nebo u profesionálů. Stříkací pistolí bez použití kartáčů lze totiž mnohem šetrněji odstranit mechanické nečistoty z povrchu karoserie. Při tomto způsobu mytí si ale musíte dát pozor na dvě věci. Za prvé aby na autě nebyly zmrazky, které by se mohly proudem vody uvolnit a karoserii poškodit nebo poškrábat, a za druhé, abyste nestříkali proud vody do zámků dveří nebo palivové nádrže. S jejich rozmrazováním byste potom mohli mít potíže.

Po každém mytí je potřeba auto dobře vysušit. Ofuk v automatické myčce nestačí. Voda ve spárách dveří nebo právě zmíněného víčka palivové nádrže většinou zůstane a její zamrznutí by mohlo způsobit problémy. Otevřete proto všechny dveře a hadříkem otřete nejen těsnění, ale i hrany dveří, případně oken u bezrámového řešení. Nezapomeňte také otevřít víčko palivové nádrže, otřete jeho hranu a vnitřní prostor okolo nalévacího hrdla. Je-li víčko opatřeno zámkem, vysušte jej.

Jestliže víte, že auto nebudete v zimním období několik dnů, nebo dokonce týdnů, používat, věnujte řádnému vysušení karoserie obzvláště velkou péči. Není totiž nic neobvyklého, že mráz „uzamkne“ vozidlo tak, že se do něj není v podstatě možné dostat. V takovém případě potom například při násilném otevírání dveří hrozí poškození těsněné kolem oken, nebo dokonce automatického stahovacího mechanismu u bezrámových dveří.

A jak to vidíte s mytím auta v zimě vy? Ano nebo ne? Ruční mytí nebo automatická myčka? Napište nám na info@testyojetin.cz

 

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.